niedziela, 7 maja 2017

Skala RPE

Czym jest skala RPE?

RPE to skrót od Rate of Perceived Exertion(Subiektywna skala odczuwanego zmęczenia).

Do czego może się przydać?

Po pierwsze do planowania obciążeń i celowania w pewne zakresy, a po drugie do kontrolowania tego jak zawodnicy odczuwają intensywność treningu. Jak wiadomo każdy organizm jest inny i dla jednej osoby ten sam trening może być cięższy, a dla drugiej lżejszy.


Jak zbierać informację?

Sposób zaczerpnąłem jeszcze z SEMPa Warszawa, gdzie trenerzy od przygotowania motorycznego - Marcin Przysiwek i Michał Kwietniewski zbierali takie informacje. Teraz podobnie zrobiłem w zespole U17 Wisły Kraków. Na utworzonej grupie informacyjnej naszej drużyny, po każdym treningu kapitan zespołu pisze post o treści "RPE po treningu(tu dzień tygodnia oraz dokładna data treningu)." W komentarzach pod postem każdy zawodnik tego samego dnia, ale najwcześniej 15 minut po treningu (aby nie zaburzyć oceny odczuciem z ostatniej gry/ćwiczenia) ma wpisać odpowiednią liczbę uśredniając wysiłek z całego treningu. To samo następuje po meczu.

Następnie w tabelce w excelu obliczam Work Load dla każdego zawodnika, a wzór na to jest następujący:
RPE x ilość minut wysiłku = Work Load

O ile najczęściej ilość minut na treningu będzie wynosiła taką samą ilość minut to na meczu już nie. Przykładowo dla zawodnika, który zagrał 40 minut oraz takiego, który zagrał 70 minut współczynnik Work Load będzie różny nawet jeśli obaj ocenią wysiłek na 7.
7 x 40 = 280
7 x 70 = 490

Na koniec tygodnia sumuje współczynnik Work Load każdego zawodnika i mam obraz tego jak zawodnik w sumie odczuwał obciążenie w danym mikrocyklu.

Dzięki takiej wiedzy, po pierwsze PLANUJĄC mikrocykl jako trener możesz celować w określone RPE, a po drugie ANALIZUJĄC po mikrocyklu możesz dozować indywidualnie obciążenia różnym zawodnikom, jeśli uznasz, że istnieje taka potrzeba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz