piątek, 3 marca 2017

Wstęp i Zasada specyficzności - periodyzacja taktyczna

Wstęp
Periodyzacja taktyczna to metodologia pochodząca z Portugalii. Jej twórcą jest Victor Frade, a najbardziej znanym praktykiem Jose Mourinho. Sam pracuję według tej metodologii od lipca 2016 prowadząc zespół Wisły Kraków U17(pierwsze pół roku u boku Portugalczyka - Goncalo Feio, a od stycznia 2017 jako pierwszy trener). Nie mówię, że jest ona najlepszą z możliwych. Na pewno jest natomiast tą, która najbardziej mnie przekonuje i po prostu widzę w niej sens.

Zaczynając serię wpisów, przedstawiam kilka słów o pierwszej z zasad, na których opiera się Periodyzacja Taktyczna.

Zasada specyficzności

Zasada ta mówi, że wszystko co się dzieje musi być w zgodzie z tym jak chcemy grać. W tej metodologii przez SPECYFIKĘ rozumiemy to, że wszystko jest powiązane z modelem gry, który budujemy w czterech aspektach: taktyka, technika, motoryka, mentalność.

Jeśli chodzi o ćwiczenia to oprócz tego, że muszą być powiązane z Modelem Gry to muszą kierować się następującymi cechami:

-zawodnik musi rozumieć cel ćwiczeń, zarówno indywidualnie jak i w odniesieniu do całej gry

Warto tłumaczyć drużynie jak ćwiczenie/gra pomoże w rozwoju i przyczyni się do podniesienia jakości w meczu. Zawodnicy świadomie wiedzą wtedy, że jest to użyteczne „narzędzie” i patrząc ze strony mentalnej będą mieli wyższy poziom motywacji.

-zawodnik musi być maksymalnie skoncentrowany na wykonywaniu ćwiczenia w czasie jego trwania

-trener musi mieć wyczucie i w odpowiednim momencie interweniować jeśli widzi niepokojące sygnały

Mourinho widząc, że zawodnicy nie pracują na wysokiej intensywności zakończył kiedyś trening przed czasem. Nie ma sensu trenować jeśli z jakiegoś powodu drużyna nie jest w stanie pracować na najwyższych obrotach. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne i można szukać ich źródła. Nie ma natomiast sensu nabierać nawyku pracowania na boisku z intensywnością jaka nie jest dla nas pożądana podczas meczu...

...Trenujemy tak jak chcemy grać...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz