wtorek, 13 grudnia 2016

Spalony w grze po 7 zawodników

Dziś chciałbym zaapelować do ludzi zarządzających przepisami w piłce nożnej dziecięcej w Polsce o przemyślenie wprowadzenia zasady o spalonym w grze 7 osobowej. Skąd taki pomysł? Z Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej. Kiedy byłem w Hiszpanii zapytałem jednego trenera po co jest "tamta" linia. Odpowiedział, że do gry na spalonego. Postanowiłem zbadać temat.Na powyższej ilustracji zaczerpniętej z RFEF(Real Federacion Espanola de Futbol) zaznaczyłem strefy, w której przepis spalonego obowiązuje. Zasada jest więc uproszczona w stosunku do piłki nożnej 11-osobowej, gdzie spalony obowiązuje od linii środkowej. W "Futbol 7" sędzia ma prawo odgwizdać spalonego, gdy zawodnik jest na pozycji spalonej(i bierze udział w akcji) w obszarze pomiędzy linią końcową, a linią równoległą do niej, oddaloną 12m od niej.

Jak czytamy dalej w przepisach: spalonego nie będzie jeśli zawodnik będący na pozycji spalonej otrzyma piłkę bezpośrednio z wznowienia piłki od bramki, rzutu z autu i rzutu rożnego(chyba ciężko byłoby zrobić mimo wszystko spalonego w takiej sytuacji 😉).

Jakie niesie to za sobą korzyści?
-eliminacja taktyki "kopnij daleko do naszego zawodnika czekającego pod bramką przeciwnika"
-oswajanie z przepisem spalonego
-płynne wprowadzenie zawodników w ten przepis
-wspomaga kształtowanie nawyku "atakowania pleców obrońców" czyli robienia ruchu za plecy obrońców w momencie podania od kolegi z zespołu

Swoją drogą...pewnie przepis ten nie zostanie wprowadzony(na pewno nieprędko), dlatego polecam już w wieku orlika po prostu umawiać się z trenerem drużyny przeciwnej, aby robić sobie tą strefę z talerzyków na sparingach czy turniejach. Dla nauki. Dla rozwoju. Dla dobra dzieciaków.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Przepisy do Futbol 7 z RFEF możecie zobaczyć i pobrać na swoje komputery tutaj:
http://es.slideshare.net/alejandrosanchezgomez1/reglas-futbol-7-53797544

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz