sobota, 5 listopada 2016

O czym myślisz podczas meczu?


Często rozmawiając z zawodnikami spotykam się z problemem myślenia podczas meczu o dwóch "strefach czasowych", które powinny być poza głową w czasie zawodów. Te strefy czasowe to to co już było i to co dopiero będzie. W pierwszym przypadku jest to kwestia rozpamiętywania:
-popełnionych błędów
-strat piłki
-puszczonych goli
-nie strzelonych goli z dogodnych okazji
-itd.

Z mojego doświadczenia powiem, że rzadziej problemem jest rozpamiętywanie o pozytywnych rzeczach np.strzeleniu bramki.

W drugim przypadku jest zamartwianie się tym, czego jeszcze nie ma, ale może się stać.
Może to być myślenie:
-o wyniku jakim może się zakończyć spotkanie
-o tym jak rozegram mecz, jak mi pójdzie
-co kto powie, jak ktoś zareaguje na mój błąd
-jakie będą konsekwencje wyniku jaki może być albo mojej złej gry
-itd.


Myśląc o tym co było lub o tym co będzie...nie jestem w stanie być w 100% w sytuacji TERAŹNIEJSZEJ czyli TU i TERAZ i na pewno nie wykorzystuję swojego maksymalnego potencjału, bo część mnie jest po prostu w innej "strefie czasowej".

Pomysłem, który proponuję zawodnikom w takich sytuacjach jest wypisanie na kartce w domu wszystkich rzeczy, na których ma się skupić podczas meczu. Dzięki temu przygotowuje się on do tego w jakim obszarze mają przebywać jego myśli. Ową listę powinien on przeczytać/powtórzyć sobie kilka razy przed meczem. Oprócz tego do tej listy trzeba wybrać/wymyślić sobie tzw.słowa klucze, które będą skrótami do owych zaplanowanych działań. Im mniej, tym lepiej. Każdy musi wymyślić dla siebie takie słowa, aby szybko i łatwo pozwalały mu nawrócić myśli na właściwe tory. Podczas meczu jeśli pojawi się myśl z innej "strefy czasowej" niż TERAŹNIEJSZOŚĆ to zawodnik musi się na tym złapać, a następnie przypomnieć sobie słowa klucze. Podczas meczu jest bowiem bardzo mało czasu i nie można sobie pozwolić na długie rozmyślanie i zastanawianie "co ja tam napisałem?". Słowa klucze mogą być nakierowane również tylko na to, aby skupić się na tym co tu i teraz. Przykładem może być po prostu hasło "tu i teraz!" powiedziane w swojej głowie w odpowiednim momencie zawodów.

Do kontroli rozwoju można wystawić sobie ocenę z zakresu koncentracji na meczu na właściwych rzeczach. Skala od 1-10. Zrób teraz swoją ocenę ostatniego meczu. Następnie zrób ćwiczenie i wystaw sobie ocenę z tego obszaru. Sprawdź czy jest poprawa i pracuj dalej.

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz