sobota, 19 listopada 2016

Jak szybko zbudować stan PEWNOŚCI SIEBIE?

Zdarzało się, że przed meczami z moimi zawodnikami U12 robiłem ćwiczenie, gdzie każdy mógł zwiększyć swoją pewność siebie poprzez użycie swojej wyobraźni.

Instrukcja:

0.Oceń na ile czujesz teraz pewności w sobie od 1-10.
1.Zamknij oczy i pomyśl teraz o jakimś superbohaterze z bajki, postaci z filmu czy też o sportowcu, który kojarzy Ci się z pewnością siebie
2.Stań w taki sposób jaki stałaby taka osoba. Czy stopy będzie miała blisko czy daleko od siebie? Jak będzie miała ułożone dłonie, ramiona, głowę? Zrób to w identyczny sposób.
3.Pomyśl w jaki sposób oddychałaby taka osoba(szybko? wolno? głęboko? płytko?) i zacznij oddychać w ten sam sposób
4.Wyobraź sobie teraz jak czuje się taka osoba? Jak to na nią wpływa? Poczuj to.

----------------------------------------------------------------------------------
5.Pomyśl teraz o kolorze, który kojarzy Ci się z pewnością siebie.
6.Wyobraź sobie, że ten kolor wpływa do Twojego ciała(np.przez czubek głowy) i rozpływa się po całym ciele i zaczyna po nim krążyć. Niech krąży w takim tempie, które będzie Ci się kojarzyło z pewnością siebie.
7.Jeśli jest jakaś piosenka, przy której czujesz energię pewności siebie, która właśnie taką energię w Tobie wywołuje to usłysz w wyobraźni tą piosenkę, myśląc o krążącym po Twoim ciele "kolorze pewności siebie".
----------------------------------------------------------------------------------
8.Wyobraź sobie, że kolor, który kojarzy Ci się z pewnością siebie jest na ziemi dookoła Ciebie jak kółko w FIFIE :) Wszędzie, gdzie na boisku się ruszysz to jest z Tobą "kółko pewności siebie". Jeśli chcesz może ono krążyć wokół, pulsować, otaczać całego Ciebie lub tylko być na ziemi.
----------------------------------------------------------------------------------
9.Przypomnij sobie swoje najlepsze akcje z boiska, takie z których najbardziej jesteś dumny i gdzie czułeś/po których czułeś się pewny siebie. Przypomnij sobie jakie to uczucie.
----------------------------------------------------------------------------------
10.Pomyśl o akcjach jakie możesz wykonać na boisku, ale tylko z pozytywnym skutkiem. Jak strzelasz bramkę, odbierasz piłkę, świetnie podajesz itd. Cokolwiek, po czym czułbyś się pewny siebie. Wyobraź sobie jak najwięcej szczegółów - co słyszysz dookoła? co widzisz? jak się czujesz? czy czujesz dotyk np.murawy? itd.
11.Oceń na ile czujesz teraz pewności w sobie od 1-10.

Ćwiczenia można stosować wszystkie razem, jedno po drugim albo osobno(oddzieliłem je kreskami).
Oczywiście najlepiej stosować to regularnie 3x dziennie. Na początku można również sprawdzić czy ćwiczenie działa na Ciebie, odpowiada Ci i przynosi efekt. Oceń swoją pewność siebie przed i po ćwiczeniu.

Ważne jest ta systematyczność. Jeśli ja wykonam ćwiczenie przez 2 dni, a potem mi się nie będzie chciało czy "nie będzie czasu" to nie ma co oczekiwać efektów i pozytywnych zmian na dłużej.
Po drugie nasza pewność siebie może być jak taki akumulator, który po prostu trzeba naładować, aby cały czas chodził jak trzeba. Czasem za pierwszym drugim razem może nie wyjdzie, albo nie będziesz potrafił tak intensywnie uruchomić swojej wyobraźni. Apeluję: nie zniechęcaj się! Próbuj dalej, a efekty mogą być naprawdę zadziwiające!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz