sobota, 12 listopada 2016

Jak radzić sobie ze słabymi momentami, które wciąż silnie wpływają na postawę na boisku?


Zacznę od tego, że kiedyś pisałem już jakie zadania ze sfery pozaboiskowej, które zadawałem moim zawodnikom. Był wśród nich trening wyobrażeniowy, ale także autoanaliza i koncentracja. Dla zainteresowanych, którzy chcieliby sobie przypomnieć:
 http://www.wojciechmakowski.pl/2016/04/autoanaliza-trening-wyobrazeniowy.html

Dziś też o treningu wyobrażeniowym, ale z przejściami dysocjacja <--> asocjacja. Pierwsze pojęcie najprościej rzecz ujmując oznacza, że wyobrażamy sobie, "patrzymy" na daną sytuację z boku, z roli obserwatora. Asocjacja oznacza natomiast postrzeganie sytuacji już w 1os, swoimi oczami.

Idee ćwiczenia zaczerpnąłem z Neurolingwistycznego Programowania(NLP) i rozwinąłem według swojego pomysłu. Dodam, że wyobraźnia jest naprawdę ogromnym i użytecznym narzędziem i każdy trener czy zawodnik może układać ćwiczenie w taki sposób, aby efekt był jak najbardziej korzystny. Ważne, aby w tym ćwiczeniu pobawić się swoją wyobraźnią. Im lepiej będziemy sobie wyobrażać wszystkie szczegóły, tym lepszy efekt dla naszego umysłu i sfery mentalnej.


Do rzeczy:
Przykładowa instrukcja - najpierw przeczytaj całość, a później wykonaj ćwiczenie. Może być wykonane w parze. Jedna osoba prowadzi(czyta), druga wykonuje.

Po usadowieniu się i zrelaksowaniu(jak we wpisie z powyższego linku)...

1. Przypomnij sobie swój słaby mecz, kiepski fragment lub totalny kiks w Twoim wykonaniu. Usłysz dźwięki, które dochodzą z otoczenia, zastanów się co widzisz, czy czujesz jakiś specyficzny zapach, skup się na zmyśle dotyku - poczuj jak dotykasz stopami ziemi, jak uderzasz piłkę, zderzasz się z rywalami itd.

Poczuj jakie emocje się w Tobie pojawiają? Co czujesz?

2. Teraz wyobraź sobie, że siedzisz w pierwszym rzędzie w kinie i oglądasz siebie w akcji na ekranie. Usłysz dźwięki, zastanów się co widzisz.

3. Wyobraź sobie, że idziesz do środkowego rzędu w kinie i znów od początku oglądasz siebie grającego słaby mecz i popełniającego dużo błędów. Wyłącz dźwięk z tego filmu.

4. Na koniec usiądź wygodnie w najwyższym rzędzie sali kinowej. Zobacz z dalsza ten obraz. Możesz nawet oprócz odległości wyobrazić sobie, że ekran się zmniejsza...jak chcesz...nawet do rozmiaru telewizora. Jeśli wyświetlany film był kolorowy, możesz zmienić go na czarno-biały. Tak go sobie teraz wyobraź. Obserwuj swoje emocje i odczucia.

JAK ZMIENIAŁY SIĘ W TOBIE EMOCJE KIEDY ODDALAŁEŚ SIĘ OD OBRAZU, W KTÓRYM NIE SZŁO CI NAJLEPIEJ? CZY ODCZUWAŁEŚ JE RÓWNIE INTENSYWNIE?

Ćwiczenie można zakończyć tutaj lub...kontynuować.

1. Zastanów się: jak chciałbyś się zachować inaczej w tym meczu/sytuacji? Jakie idealne rozwiązanie/decyzje/wykonanie by się pojawiło?

2. Wyobraź sobie, że w miejscu gdzie siedzisz na samej górze kina jest przełącznik/guzik w wymyślonym przez Ciebie kolorze, który po naciśnięciu zmienia oglądany przez Ciebie film na prawidłowe/idealne rozwiązania/decyzje/wykonania w czasie meczu. Naciśnij przełącznik/guzik.

3. Wyobraź sobie, że obraz staje się znów kolorowy i wielkości ekranu kinowego. Niech wszystko na obrazie układa się po Twojej myśli. Zastanów się co widzisz.

4. Przejdź do środkowego rzędu w kinie. Włącz dźwięk. Usłysz wszystko co dochodzi z Twojego otoczenia. Niech wszystko na obrazie układa się po Twojej myśli. Zastanów się co widzisz.

5. Przejdź do pierwszego rzędu. Usłysz wszystko co dochodzi z Twojego otoczenia. Niech wszystko na obrazie układa się po Twojej myśli. Zastanów się co widzisz.

6. Wejdź w film i zobacz wszystko swoimi oczami. Poczuj wszystko jak najbardziej intensywnie. Usłysz wszystko co dochodzi z Twojego otoczenia. Niech wszystko na obrazie układa się po Twojej myśli. Zastanów się co widzisz, czy czuć jakiś specyficzny zapach, skup się na zmyśle dotyku - poczuj jak dotykasz stopami ziemi, jak uderzasz piłkę, zderzasz się z rywalami, wygrywasz pojedynki itd.

Po każdym z punktów zatrzymaj się i zastanów jak to na Ciebie wpływa? Jak się czujesz? Jakie emocje są w Tobie i o jakiej intensywności?

Zapamiętaj przełącznik z Twojego wyobrażenia i w momentach, gdy będzie mało czasu, a przyjdą gorsze wspomnienia, wyobrażaj sobie tylko jak wciskasz guzik uruchamiający idealne wykonanie/rozegranie itd.

Powtarzaj ćwiczenie najlepiej 3x dziennie. Jeśli nie ma już takiej potrzeby i nie czujesz niekorzystnych silnych emocji związanych ze słabym meczem to możesz wykonywać tylko część z pozytywnym/wymarzonym meczem lub fragmentem meczu. Pomoże Ci to zwiększyć pewność siebie w przyszłych spotkaniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz