poniedziałek, 12 września 2016

Relacja ze szkolenia Brakujący Element

Mieszkając jeszcze w Warszawie wybrałem się na szkolenie Łukasza Kubowa: "Brakujący Element" - Inteligencja Emocjonalna Trenera. Pokrótce dzielę się z Wami notatkami oraz spostrzeżeniami.
Na szkoleniu dużo mowy było o Ego, które Rafał porównał do szympansa siedzącego w każdym z nas. Szympans chce dobrze dla swojego właściciela, ale nie zawsze mu to dobrze wychodzi. Ego można również nazwać po prostu dialogiem wewnętrznym, czyli tym, co słyszymy jakby w swojej głowie. Ego musi być przez nas dobrze zarządzane i chodzi o to, aby wchodzić w emocje, a nie o to, żeby emocje nami zawładnęły. Należy pamiętać, że moje emocje(trenera) przenoszą się i wpływają na otoczenie(np.zawodników). Mając tą wiedzę zdarzało mi się świadomie obserwować trenerów, którzy krzyczą i skaczą przy linii bocznej, a potem dziwią się, że zawodnicy grają jakby byli sparaliżowani. Przykre.Na innym szkoleniu słyszałem metaforę, że każdy z nas ma klucze do swoich emocji i często jak denerwujemy się przez coś/kogoś innego to oddajemy temu czemuś/komuś klucze do swoich emocji.

Rafał podczas warszawskiego Brakującego Elementu przedstawił dwa typy ludzi.
1) Ci, którzy mają pomysł i działają
2) Ci, którzy mają pomysł i planują

Jeśli wybierać, która opcja jest lepsza to jest to opcja numer 1. Można pomyśleć chociażby o facetach, którzy po prostu widząc dziewczynę, która im się spodoba-podchodzą-nie zastanawiając się długo. Konkluzja jest prosta...działanie jest zawsze więcej warte, niż brak działania :)

Najlepszym połączeniem jest jednak połączenie tych dwóch typów. Są to ludzie, którzy:
-mają pomysł
-planują jak go zrealizować
-działają

Gościem, który poprowadził część szkolenia był trener Jacek Magiera, który już wtedy dogadany był z Zagłębiem Sosnowiec. Bardzo wartościowy człowiek. Bardzo wartościowy trener. Bardzo wartościowy wykład.

Opowiedział on o tym, że bardzo ważnym momentem w życiu sztabu szkoleniowego są ZWYCIĘSTWA. On sam przyznał się, że wpadł kiedyś w pułapkę, że po serii zwycięstw przestali odpowiednio pracować, bo wydawało się, że jest tak super, że nie trzeba nic poprawiać. Trzeba natomiast pracować dalej, żeby się rozwijać. Właśnie w momencie kiedy drużyna wygrywa trzeba o tym pamiętać.

Co do bycia trenerem młodych ludzi podkreślił, że kluczową rzeczą jest ZAUFANIE, że zawsze należy mówić sobie prawdę. Warto też kierować ich rozwojem tak, aby przez drogę do bycia dobrym człowiekiem stawali się lepszymi piłkarzami. Po pierwsze nie wszyscy zostaną wielkimi piłkarzami, a dorosłymi ludźmi będą wszyscy. Po drugie nawet jeśli zostaną piłkarzami to kariera trwa około 20 lat, a człowiekiem będzie się około 80 lat.

Więcej o postrzeganiu pracy trenerskiej i prowadzenia zespołu przez Jacka Magierę w następnym wpisie. Teraz wrócę do wykładów Rafała. To co bardzo zapadło mi w pamięć to metafora, że jako trenerzy zakładamy u każdego zawodnika konta oszczędnościowe, które w tym przypadku są KONTAMI EMOCJONALNYMI. Wiadomo, że dobrze zachowując się wobec podopiecznych, wystawiając ich w pierwszym składzie trener "wpłaca" na ich konto. Nie wystawiając ich, bądź też np.nie będąc szczerym wobec nich z tego konta się wypłaca pieniądze bądź też nawet jedzie się już "na długach". Należy też pamiętać, że nie na wszystkich działa to samo. Dla jednych coś może być bardziej ważne, a dla innych mniej. W szatni trzeba wiedzieć, że są wielbłądy i lwy i trzeba umieć nimi wszystkimi zarządzać.

Na koniec Rafał zademonstrował nam ćwiczenia praktyczne, na których testowaliśmy swoje reakcje(lub też reakcje swojego Szympansa) na nietypowe sytuacje...np. na dłużej utrzymany wzrok z innymi osobami.
Ćwiczyliśmy też opowiadanie czegoś w języku, który będzie lepiej zrozumiały i dopasowany do naszego rozmówcy.
W parach pojawiło się również zadanie kultywowane na zgrupowaniach młodzieżowych reprezentacji Polski, gdzie trzeba było reagować ruchem rąk bądź nóg na to co zobaczyliśmy bądź też usłyszeliśmy.
P.S.Przyznaję, że sam pokazałem to na jednym ze swoich obozów i cieszyło się to sporą popularnością wśród młodzieży.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na kolejne szkolenie Brakujący Element 19 września w Katowicach o godz.16.00.
Więcej na stronie: http://brakujacyelement.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz