niedziela, 1 maja 2016

Cytaty z książki Dale'a Carnegie:"Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" cz.5

38. Sposób na to, aby wszystko było zrobione, to stymulowanie współzawodnictwa. I nie mam tu na myśli nieczystej walki o pieniądze, ale prawdziwą chęć bycia lepszym od innych.

39.Wszyscy ludzie się boją, ale odważni nie myślą o strachu i idą naprzód, czasem po śmierć, ale zawsze po zwycięstwo.40. To właśnie kocha każdy człowiek sukcesu: hazard. Szansę na pokazanie własnego ja. Szansę na udowodnienie swojej własnej wartości, szansę na współzawodnictwo i wygraną. To właśnie skłania nas do udziału we wszystkich konkursach: chęć zdobycia przewagi nad innymi, pragnienie poczucia ważności.

41. Zmiana pewnego trzyliterowego słowa może oznaczać sukces, gdy nie chcesz obrazić i zniechęcić ludzi usiłując ich zmienić. Wielu ludzi zaczyna krytykę od szczerej pochwały, po której następuje słowo "ale" i krytyka. Na przykład usiłując zmienić stosunek dzieci do nauki możemy powiedzieć: "Jesteśmy z ciebie dumni, Johnnie. W tym semestrze twoje oceny są lepsze. Ale gdybyś popracował nad algebrą, miałbyś lepsze wyniki." W tym przypadku Johnnie, mógł czuć się zachęcony do pracy, aż do momentu, w którym usłyszał słowo "ale". Wtedy miał prawo zwątpić w szczerość pochwały. Dla niego pochwała była po prostu wprowadzeniem do krytycznej uwagi o porażce z algebry. W ten sposób podważamy naszą wiarygodność i prawdopodobnie nie osiągniemy zamierzonego celu. Można temu zapobiec zamieniając "ale" na "i".

"Jesteśmy z ciebie naprawdę dumni, Johnnie. W tym semestrze twoje oceny są lepsze. I jeśli popracujesz w przyszłym semestrze, twoje oceny z algebry będą tak dobre jak wszystkie inne"

42.Skutecznie działający przywódca nie może być nazbyt kategoryczny.

43.Nie mam prawa robić ani mówić czegokolwiek, co pomniejsza człowieka w jego własnych oczach. Liczy się nie to, co ja myślę o nim, lecz to, co on myśli o sobie samym. Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem.

44.Powinniśmy chwalić nawet najmniejsze postępy. To inspiruje ludzi do zmian na lepsze.

45.Pochwała jest jak słońce, które rozgrzewa ludzką duszę, nie możemy kwitnąć i rosnąć bez niej. A mimo to, choć wielu z nas jest zbyt chętnych, by stosować wobec innych zimny wiatr krytyki, niechętnie dajemy ludziom dookoła słoneczne ciepło pochwały.

46.Przywódca, który chce mieć posłuch, powinien pamiętać następujące zasady, niezbędne dla dokonania zmian w postawach i zachowaniu ludzi:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz