środa, 27 kwietnia 2016

"Ja nie czytam książek"

Kiedy byłem w podstawówce książki były dla mnie nudne. Czytałem co prawda wszystkie lektury, ale ani jednej książki "dla samego siebie" nie przeczytałem aż do końca gimnazjum. Teraz też zauważam podobną tendencję wśród młodych - z dumą wypowiadają zdanie:"ja nie czytam książek". I choć kiedyś namawiany wielokrotnie przez mojego starszego brata - mola książkowego - zbywałem go jakimiś głupimi tekstami. Teraz jak słyszę takie zdanie jak w tytule tego artykułu - jest mi po prostu wstyd. Za współczesnych młodych ludzi i za siebie samego z przeszłości.


W artkule polskiego radia z 2013 roku czytamy, że 61% w ciągu roku nie miało kontaktu z żadną książką. Liczbą 7 lub więcej przeczytanych książek w takim samym czasie może się pochwalić jedynie 11% Polaków. Co dają Ci książki? Wiedzę, inspirację, refleksje, poszerzenie horyzontów, a czasem może chwilę relaksu, odprężenia i odpoczynku od codziennego wysiłku i nieustannego czuwania przy elektronicznych gadżetach.

Znany aktor - Will Smith - powiedział kiedyś, że kluczem do życia jest bieganie i...czytanie. Dlaczego to drugie jest takie ważne według niego? 
-"Gdzieś tam były miliony milionów, którzy żyli przed nami. Nie ma żadnego nowego problemu, który możesz mieć: z rodzicami, ze szkołą, z chłopakiem, z czymkolwiek innym. Nie istnieje problem, który możesz mieć, a którego już ktoś wcześniej nie rozwiązał i nie napisał o tym książki."

Skończyłem właśnie czytać "11 pierścieni" - o wybitnym trenerze koszykówki Philu Jacksonie. Myślisz, że były tam opisane jakieś sytuacje, które mogą się powtórzyć albo pomóc mi w mojej pracy trenerskiej w zarządzaniu drużyną? Jasne, że tak. Dlatego również staram się napędzać i czytać coraz więcej książek.

W obecnym roku 2016 przeczytałem już:
-"Psychologia Sportu" Brian Hemmings, Tim Holder
-"Jak być skutecznym trenerem" Martens
-"Rozwiń skrzydła" Merrick Rosenberg, Daniel Silvert
-"11 pierścieni" Phil Jackson, Hugh Delehanty

Podziwiam, szanuje i daje jako przykład mojego zawodnika, który marzy o wielkiej karierze piłkarza i wczytuje się w biografie słynnych piłkarzy. Co dzięki temu osiąga? Na pewno w jakiś sposób wizualizuje sobie i wyobraża jak by to było gdyby w przyszłości to on osiągnął to co oni. Świetna sprawa!

Na koniec oprócz zachęty do czytania książek dam Wam wskazówkę, do której sam się stosuje od jakiegoś czasu: rozpoczynajcie kolejną książkę dopiero jak skończycie poprzednią :) Macie wtedy lepsze skupienie i uczycie się domykać wszelkie otwarte zadania czy sprawy...

...a jak robicie cokolwiek - tak robicie wszystko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz