wtorek, 22 marca 2016

Staż w Holandii cz.2

Na początku naszego spotkania w poniedziałek, Remco powiedział, że to co nam tego dnia pokaże to są elementy kursu UEFA C w Holandii. Ciekawostką jest, że trenerzy, żeby dostać się na kurs UEFA C muszą mieć zrobione dwa kursy(Pupil Coach i Junior Coach-nazwy mogłem pomylić lub zapamiętać błędnie).
Remco poprosił nas, żebyśmy powiedzieli kilka rzeczy o sobie, z kim pracujemy itd. Jasne, że miało to na celu poznanie nas, ale niosło też przesłanie(o czym wiele razy wspomniano jeszcze później podczas tego stażu) jak ważna jest znajomość swoich zawodników. Im więcej o nich wiemy, to tym bardziej możemy ich traktować indywidualnie, możemy rozumieć pewne sprawy i dzięki temu lepiej reagować.Własna wizja piłki nożnej

Remco dał nam za zadanie napisać swoją wizję piłki nożnej. Otrzymaliśmy 10 minut czasu. Produkowaliśmy się mocno, ale zostaliśmy zastrzeleni :) Bowiem nie da się napisać tego w chwilę. Remco opowiedział, że to ma być książka(tak, wizja musi być spisana, a nie tylko w głowie). Co ma się zawierać w tej naszej książce? Wszystko co chcemy, czego oczekujemy, czego będziemy wymagać, czego będziemy nauczać, w jaki sposób będziemy to robić itd. Oczywiście, że znajdą się tam rzeczy taktyczne, techniczne, ale powinniśmy umieścić tam również takie kwestie jak to w jaki sposób chcemy się zachowywać jako trenerzy? Jak chcemy uczyć danego elementu w danej kategorii wiekowej? Jak chcę, żeby moi zawodnicy reagowali na różne wydarzenia? Czego oczekuje od mojego asystenta? Czego oczekuje od rodziców moich zawodników? Czego oczekuje od ludzi, którzy współpracują/mają styczność/mają wpływ na moją drużynę? Jak chcę pomóc moim zawodnikom?

Jak zauważyliście nasza wizja piłki nożnej będzie odpowiedzią na różne pytania. Pytań możemy wymyślić mnóstwo i z różnych obszarów.

Po co ta wizja? Po to, żeby wiedzieć w jakim kierunku się zmierza, żeby wiedzieć czego się chce, a nie dryfować bez orientacji po morzu przypadku. Czy wizja może się zmieniać? Jasne, że tak. Każdy z nas ewoluuje, zmienia się, dowiaduje się czegoś nowego, ma różne przemyślenia. Oczywistym jest więc, że wizja będzie się zmieniać i trzeba będzie wprowadzać korekty. Czasem zdarzy się nawet, że trzeba będzie i połowę stron z książki wyrwać - jak to powiedział mi jeden ze znajomych trenerów.

"Jeśli nie będziemy mieli wizji to nigdy nie wykorzystamy swojego potencjału"
Remco ten Hoopen
Odpowiedzi na pytania, które sobie zadasz mogą być też odpowiedzią z kim powinieneś pracować. Przykładowe pytania: Na czym najbardziej mi zależy? Czy zdaje sobie sprawę co jest najważniejsze w danym wieku? Na ile będę potrafił się nagiąć?
Jeśli trenerowi zależy bezwzględnie na wygrywaniu i jest to dla niego najważniejsze i nie potrafi tego przeskoczyć to jest to częścią jego wizji i może powinien się wtedy zastanowić nad pracą z zespołami od U17 w górę.


Czym jest piłka nożna? 

Piłka nożna jest grą, w której celem jest wygrać. Wszystko co prowadzi do wygranej i co jest odpowiedzią na pytanie Jak grać, by wygrać? Co ważne i jak ja to rozumiem....trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co jest tak naprawdę zwycięstwem? Zwycięstwem w młodszych kategoriach wiekowych będzie według mnie przede wszystkim rozwój, wchodzenie na kolejny level, a wynik przy okazji. Super jeśli będzie on korzystny. Super jeśli pójdzie on w parze z dobrą grą. Ale pamiętajmy, że wygrany mecz(wynik) powinien być PRIORYTETEM dopiero od U17 w górę. Zdaję sobie sprawę, że jest on ważny, ale trzeba wiedzieć co jest ważniejsze w danym wieku.

Remco powiedział, że USA czy Polska nigdy nie będą najlepsze mimo ogromnej ilości ludzi, bo w tych krajach zależy na wygranej już w młodszych kategoriach wiekowych. W Holandii skupiają się na efektach w seniorskiej piłce.

Tutaj Holender podał nam kilka ciekawostek:
-Zinedine Zidane w wieku dzięcięcym czy młodzieżowym ani razu nie zdobył żadnego mistrzostwa
-Messi zdobył taki tytuł raz
-Espanol wygrywa regularnie potyczki drużyn U15 z FC Barceloną. Dlaczego? Barcelona w drużynie U15 ma tylko kilku 15 latków, a całą resztę zawodników stanowią młodsi chłopcy(Messi grał w U15 mając 12 lat). Barcelona stawia tym sposobem na rozwój, tworząc środowisko, w którym zawodnicy mają trudność, w którym gra stanowi dla nich wyzwanie. EFEKT DŁUGOTERMINOWY: Espanol dostarczył z tej grupy 1 zawodnika do pierwszego zespołu(był nim bramkarz), a Barcelona 11 zawodników.

Zapraszam na kolejne relacje ze stażu w Holandii :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz