poniedziałek, 21 marca 2016

Staż w Holandii cz.1

W dniach 14-19 marca 2016 roku przebywałem na stażu trenerskim w Holandii, który organizował mój znajomy Jacek Moskwa z Akademii GKS Tychy. Wraz ze mną w stażu uczestniczyła grupa trenerów z Dąbrowy Górniczej, Rakowa Częstochowa, FC Wrocław Academy oraz wyżej wymienionej Akademii GKS Tychy.

Opiekunem naszego stażu był Remco ten Hoopen. Jest on trenerem - edukatorem holenderskiego związku piłki nożnej (KNVB), pracuje jako analityk w PSV i NEC Nijmegen oraz jest twórcą systemu szkoleniowego oraz dyrektorem akademii w JVC Cuijk. Tak naprawdę to on był dla nas największą skarbnicą wiedzy i od niego mogliśmy dowiedzieć się najwięcej.Pierwszego dnia mieliśmy wykład z Remco, który przyjechał do naszego miejsca noclegowego w Stamproy.

Drugiego odwiedziliśmy akademię Vitesse, gdzie wysłuchaliśmy wykładu o działaniu akademii, a następnie udaliśmy się do klubu JVC Cuijk(grający na trzecim poziomie rozgrywkowym-odpowiednik naszej 2 ligi). Klub amatorski, a boisk tyle, że chyba tylko Zagłębie Lubin ma w Polsce jako jedyne taką bazę. Tam ponownie mieliśmy zajęcia teoretyczne z Remco, by na koniec tego dnia udać się na trening U12 w zespole PSV.

Trzeci dzień to wizyta w NEC Nijmegen, gdzie najpierw uczestniczyliśmy w wykładzie Jaimy'ego Hulskera - człowieka od analizy w tym klubie, następnie oglądaliśmy mecz testowy U11, w którym grali młodzi zawodnicy aspirujący do akademii NEC. Dostaliśmy również formularze do wypełnienia, w których wystawialiśmy oceny dla każdego z zawodników, co zapewne miało pomóc tamtejszym trenerom w wyborze najlepszych chłopców. Widać zatem niesamowitą otwartość Holendrów i w wykorzystanie szansy na spojrzenie z różnych perspektyw.
Następnie spotkaliśmy się z założycielem całej akademii NEC Nijmegen - Ido. Na koniec obejrzeliśmy mecz U15, gdzie NEC Nijmegen II podejmowało JVC Cuijk - drużynę prowadzoną przez Remco.

W czwartek udaliśmy się do siedziby Utrechtu, gdzie o funkcjonowaniu Akademii opowiedział nam jeden z koordynatorów - Paul Voois. Następnie mieliśmy możliwość obserwowania treningów różnych grup wiekowych w tym miejscu.

Ostatni dzień szkoleniowy to dwa wykłady z Remco oraz jeden trening na boisku przeprowadzony na nas :) Wieczorem udaliśmy się na mecz holenderskiej Erdevisie, gdzie spotkały się drużyny FC Utrecht oraz Excelsior Rotterdam. Niestety stało ono naprawdę na niskim poziomie, więc nie zobaczyliśmy prawdziwego oblicza holenderskiej piłki ;)

Na koniec w sobotę odwiedziliśmy obiekty PSV, gdzie oglądaliśmy spotkania drużyn U10, U12 oraz U19.

Codziennie przez kilka dni będę wstawiał artykuły opisujące szczegółowo to, czego dowiedziałem się na stażu. Na zachętę podam Wam kilka najważniejszych rzeczy, które stamtąd wyniosłem:

1. Miej swoją wizję piłki nożnej. Zapisz ją.
2. Oddawaj więcej odpowiedzialności swoim zawodnikom.
3. Zmień perspektywę ze swojej, z boku boiska(perspektywa trenera) - na patrzenie z perspektywy zawodnika.
4. Praca nad mentalnością jest bardzo bardzo bardzo ważna!!! (cieszę się, że podążam od jakiegoś czasu w tą stronę i nad nią pracuję, ale utwierdziło mnie to również jak mało w Polsce myśli się o tym aspekcie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz