wtorek, 26 stycznia 2016

Cytaty z książki Dale'a Carnegie:"Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" cz.4

Przed ostatnia część cytatów z bardzo dobrej w mojej opinii książki o kontaktach międzyludzkich.

31."Małe zdanka, takie jak "przepraszam, że sprawiam kłopot", "czy zechciałby pan...", "czy mogę prosić...", "czy miałby pan coś przeciw..." i wreszcie "dziękuję", a więc te drobne uprzejmości naoliwiają tryby monotonnej maszyny codziennego życia. I przy okazji stanowią znak rozpoznawczy dobrze wychowanych."

32."Jeśli dojdziesz do mnie z zaciśniętymi pięściami, to mogę ci obiecać, że moje zacisną się dwa razy szybciej niż twoje. Jeśli jednak dojdziesz i powiesz: <<Usiądźmy i porozmawiajmy, a jeśli się różnimy, spróbujmy zrozumieć, dlaczego i co właściwie nas różni>>, to w przyjemnej atmosferze odkryjemy, że tak naprawdę różnimy się tylko w kilku kwestiach, a bardzo wiele nas łączy, i jeśli tylko będziemy mieć cierpliwość i wolę pojednania, to z pewnością dojdziemy do porozumienia." Woodrow Wilson33."Kropla miodu przywabi więcej pszczół niż beczka dziegciu" Lincoln

34."Słuchaj więc cierpliwie z otwartą głową. Rób to szczerze i z przekonaniem. Zachęć rozmówcę, aby do końca wyłożył swoje pomysły."

35."Jeśli chcesz mieć wrogów, bądź lepszy od swoich przyjaciół. Lecz jeśli chcesz mieć przyjaciół, pozwól, aby przyjaciele byli lepsi od Ciebie.
Dlaczego tak jest? Ponieważ lepsi od nas przyjaciele czują się ważni. Kiedy jednak lepsi jesteśmy my, przynajmniej niektórzy z nich czują się gorsi i są zazdrośni."

36."Przyczyną, dla której rzeki i morza otrzymują hołd tysięcy strumieni górskich, jest fakt, że trzymają się niżej od nich. I dzięki temu mogą rządzić wszystkimi górskimi strumieniami. Podobnie mędrzec, który chce być ponad ludźmi, ustawia się niżej od nich, a chcąc być przed nimi, ustawia się z tyłu. I tak oto, choć miejsce jego nad ludźmi, oni nie czują jego ciężaru, a choć miejsce jego przed nimi, nie odbierają tego jako rany."

37."Chciałbyś poznać magiczną formułę, która rozstrzygnie spory, wyeliminuje złość, spowoduje dobrą wolę i sprawi, że rozmówca będzie cię słuchał uważnie? Chciałbyś? Dobrze. Oto ona:
<<Nie winię cię ani na jotę za to co czujesz. Gdybym był tobą, bez wątpienia czułbym to samo.>>"Brak komentarzy:

Prześlij komentarz