środa, 16 grudnia 2015

Relacja z konferencji Football Players Zone - „Świadoma podróż przez karierę”

Gościnny artykuł Maćka Gadowskiego, mojego kolegi, trenera z SEMPa Warszawa, który był uczestnikiem owej konferencji.

Jacek Magiera to osoba, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Mistrz Polski jako piłkarz, Mistrz Polski jako członek sztabu szkoleniowego, wychowawca wielu Reprezentantów Polski oraz piłkarzy Ekstraklasy. Posiada też pewną cechę, która wyróżnia go w środowisku piłkarskim – jak mało kto zwraca uwagę na aspekt świadomości w życiu. „Wszyscy widzą tylko sukcesy, a nikt nie zwraca uwagi na to, ile pracy kosztuje dojście na ten szczyt. (…) Ci, którzy kiedyś byli lepsi ode mnie, od rana wykładają palety z wodą w jakimś supermarkecie albo zasuwają na budowie. Nie zrealizowali marzeń, bo nie mieli w sobie tego, co najważniejsze: świadomości, która – jeszcze raz powtórzę – jest bardzo ważna” – Tym bardziej nie mogłem przejść obojętnie konferencji, jaką trener Magiera postanowił zorganizować. Dnia 13.12.2015 w loży prezydenckiej Stadionu Narodowego miała miejsce kursokonferencja pt. „Świadoma podróż przez karierę”, którą postaram się króciutko opisać. Miejsce spotkanie nie było przypadkowe – Stadion Narodowy to niewątpliwie wizytówka polskiego futbolu, pewnego rodzaju symbol. Myślę, że każdy przyzna, że jego marzeniem jest kiedyś tam wrócić. Pierwsze co rzucało się w oczy to obecność bardzo różnych osób ze środowiska nie tylko piłkarskiego. Na konferencji można było spotkać byłych i obecnych zawodników Ekstraklasy, wielu młodych zawodników, trenerów piłki nożnej czy dziennikarzy. Co najważniejsze – każda z osób na konferencji na pewno znalazła obszar, którym mogła się zainteresować.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia Jacka Magiery. Trzeba przyznać, że byłego trenera rezerw Legii słuchało się bardzo miło, zwłaszcza, że większość prezentacji stanowiły anegdoty (Orzeł wychowany wśród kogutów, który przyjmuje ich zachowanie za swoje). Wielokrotnie podkreślana została waga świadomości, determinacji i pasji. Bardzo podobało mi się też porównanie kariery do jazdy samochodem – musisz mieć wyznaczony jasno cel, z którego nie zbaczasz, gdyż każdy objazd powoduje oddalenie się od celu. Świetnym uzupełnieniem wystąpienia był prezent dla każdego uczestnika konferencji, któremu kilka zdań poświęcę później. Drugim prelegentem był pan Marian Owerko – były piłkarz, obecnie czołowa postać potężnej polskiej firmy Bakaland. Tematem wystąpienia była możliwość budowy sukcesu po karierze. Główny nacisk postawiony został na definiowanie celów, poszerzanie wiedzy kierunkowej, doboru towarzystwa oraz determinacji. Szczególnie spodobało mi się podejście do wiedzy – powinna być ona zdobywana jak najszybciej, po karierze nie ma już na to czasu i często chęci. Płynnie przeszliśmy do następnej części konferencji, w której wystąpił Damian Radowicz, były piłkarz m.in. Widzewa Łódź. Niestety, karierę Damiana przerwały przewlekłe kontuzje. Trener Damian rozpoczął od bardzo znamiennych słów – „pokonaj wroga w sobie, a nic nie będzie mogło Cię zatrzymać”. Trzeba przyznać, że wystąpienie było bardzo motywujące. Sama historia Damiana jest świetnym motywatorem, dokładając żywiołowość i pasję „Rado” otrzymaliśmy świetne wystąpienie. Na mega plus pokazanie kontuzji nie jako koniec świata, ale jako wyzwanie – tylko wtedy możemy wrócić silniejszymi, co potwierdzone zostało przypadkami Hermanna Maiera, Marka Saganowskiego, Henrika Larssona czy Marcina Wasilewskiego.


Po 3 ciekawych wystąpieniach przyszedł czas na element rozrywki – świetny monolog wygłosił Tomasz Jachimek, który wielokrotnie rozbawił zebraną publiczność. Później nastąpiła godzinna przerwa na catering (warto podkreślić, że był to najlepszy catering z jakim kiedykolwiek się spotkałem przy różnych konferencjach). Po przerwie pierwszym występującym był pan Piotr Osiecki z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Altus. Pokazał w krótkiej prezentacji możliwości inwestycji oraz świadomego oceniania ich ryzyka. Następnie nadszedł czas Rafała Kubowa, byłego asystenta Jacka Magiery w Legii Warszawa, obecnie trenera sztabu szkoleniowego młodzieżowej Reprezentacji Polski. Temat dotyczył przygotowania mentalnego zawodnika. Po raz kolejny został przywołany temat świadomości, dodatkowo położono nacisk na „skrzydła”, które powinniśmy rozwijać by nas wznosiły. Rafał po kolei scharakteryzował mechanizmy ograniczające nasze własne ja, do których zaliczył odkłdactwo, strach, "wymówkozę"(znajdowanie na wszystko wymówek) oraz pychę. Wszystie wyżej wymienione mechanizmy są głównymi czynnikami trzymającymi nas w strefie komfortu. Warto zadać sobie pytanie jak sobie z nimi radzić? Uczestnicy konferencji otrzymali gotowe strategie, które w łatwy sposób pomagają nam stać się mistrzami. Świetne wystąpienie, podparte ciekawymi anegdotami.


Końcowym etapem był panel dyskusyjny pomiędzy Wojciechem Kowalewskim, Mariuszem Jopem, Michałem Żyro, Mariuszem Magierą oraz Bożydarem Iwanowem dotyczący życia piłkarza po karierze. Niestety, panel zamienił się w dyskusję pomiędzy prezenterem Polsatu a Wojtkiem Kowalewskim na temat kryterium przyjęć oferty kontraktowej. Niestety zabrakło również pytań z tłumu, a szkoda, gdyż nasuwała się chęć zapytania jednego z prelegentów o jego obecną sytuację kontraktową . Na koniec panelu swój czas dostał również Bożydar Iwanow, który przedstawił różne rozwiązania „emerytury piłkarskiej”. Po zakończonym wystąpieniu każdy z uczestników odebrał Certyfikat i wszyscy udali się na Łazienkowską 3, gdzie w meczu na szczycie Legia próbowała grać w piłkę z Piastem Gliwice. Po 90 minutach heroicznej walki z boiskiem i wszystkimi siłami natury padł remis 1-1. Podsumowując konferencja okazała się świetną inwestycją dla każdej osoby, która tego dnia odwiedziła Stadion Narodowy. Poza wiedzą stricte piłkarską, każdy otrzymał wskazówki na sukces w życiu. Kapitalną sprawą jest także prezent dla każdego uczestnika – książka „Fart czy szczęście”. Osobiście strasznie mnie wciągnęła i przeczytałem ją zaraz po powrocie z konferencji. Lektura obowiązkowa nie tylko dla sportowców!

Autor: Maciej Gadowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz