środa, 18 listopada 2015

Analiza wideo

Dziś o tym jak i za pomocą czego przeprowadzam analizę wideo ze swoimi zawodnikami.

Przed meczem rozkładam statyw, na którym w obudowie mocuje Go Pro 3 Black Hero. Kąt widzenia 170 stopni więc ucina tylko rogi boiska. Generalnie kupiłem ją 1,5 roku temu na allegro jako powystawową(błąd) za 1200zł. Błąd chociażby dlatego, że kamerka nie miała gwarancji, a kilka trudności się pojawiło... Np.bateria wytrzymuje mi koło 40 minut więc w przerwie(po 30 minutach) zmieniam na drugą. Zarejestrowanego materiału nie obrabiam tylko odtwarzam w Media Player Classic - HC. Tam jak pokazuje zawodnikom jakąś akcję, która jest daleko od kamery to klikam prawym przyciskiem myszy, wybieram ROZMIAR OBRAZU i daje 200%. Wtedy, żeby kontrolować obraz(przesuwać przybliżoną cześć obrazu) wciskam CTRL + <-- 4 lub CTRL + --> 6 (w zależności w którą stronę chcę przesunąć).

Idealnie byłoby dokonywać analizy gry swojego zespołu z zawodnikami przed pierwszym treningiem po meczu. Tak robił to Jaime, kiedy byłem na stażu w Granadzie co opisywałem tutaj-->http://www.wojciechmakowski.pl/2014/03/pomeczowa-analiza-zespou-u17-granada-cf.html. Będę chciał zacząć działać w ten sposób od rundy wiosennej. Na razie wygląda to u mnie tak, że najpierw w domu oglądam cały nagrany mecz i zatrzymuje w danych sytuacjach, które mnie interesują i zapisuje na kartce minutę sytuacji na filmiku oraz opis sytuacji(na co ja chcę zwrócić zawodnikom uwagę). Jest to czasochłonne - to prawda. Taka analiza 60 minutowego spotkania zajmuje mi około 3h. Mimo to - warto! :)

Tak jak powiedziałem, brakuje tu dużo do ideału, ale będę starał się to zmienić. W rundzie jesiennej robiłem to tak, że spotykałem się z drużyną pół godziny wcześniej przed normalnym czasem zbiórki na następny mecz i pokazywałem im te sytuacje na komputerze. Przykładowo jeśli mecz zaczynał się o 11, normalnie spotkalibyśmy się o godz.10, ustalam więc zbiórkę na godzinę 9.30 by pół godziny przeznaczyć na analizę. Tyle jednak nie wychodzi...i dobrze! Zawodnicy skupią swoją uwagę na 10-15 minut. Dlatego mniej więcej tyle trwa samo oglądanie i omawianie wybranych sytuacji. Muszą więc zostać wybrane te najbardziej potrzebne i istotne.

1 komentarz:

  1. Sciagnij vlc player. Tam ogladajac mecz wystarcZy kliknac w jeden przycisk zeby wyciąć fragment. Oszczedzi Ci to zatrzymywania, zapisywania na kartce itp. Na koniec obejrzysz sobie tylko wyciete fragmenty.

    OdpowiedzUsuń