czwartek, 17 września 2015

Cytaty z książki Dale'a Carnegie:"Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" cz.1

Książka ta może i "amerykańska", może błaha... Zawiera jednak mnóstwo cennych i praktycznych porad, które ułatwiają funkcjonowanie w świecie z innymi ludźmi. Sprawiają, że relacje stają się po prostu lepsze. Polecam książkę każdemu, kto chce je poprawić. Jak wiemy są one wszechobecne - także w piłce nożnej. Wybrałem dla Was "garść" cytatów z owej książki. Dziś cz.1.

1."Kto oprócz wiedzy fachowej ma dodatkowo umiejętność jasnego wyrażania myśli, zdolności przywódcze oraz potrafi wzbudzać w ludziach entuzjazm, kosztuje zawsze o wiele drożej."2."Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi jest takim samym towarem jak kawa czy cukier. Za tę umiejętność zapłacę więcej niż za każdą inną pod słońcem."

3."W 99 przypadkach na sto ludzie nie dostrzegają swojej winy, nawet jeśli jest ona olbrzymia."

4."Krytykowanie jest bez sensu, ponieważ zmusza do obrony i zwykle powoduje, że zaczynamy się usprawiedliwiać. Jest niebezpieczne, gdyż rani naszą dumę, poczucie wartości i budzi niechęć."

5."Cieszący się światową sławą psycholog B.F. Skinner udowodnił eksperymentalnie, że zwierzę nagradzane za dobre zachowanie nauczy się o wiele więcej i szybciej oraz zachowa wyuczoną wiedzę na dłużej niż zwierzę karane. Późniejsze badania wykazały, że dotyczy to także ludzi. Krytykując innych nie zmieniamy ich, często natomiast powodujemy trwałą urazę."

6."W kontaktach z ludźmi musimy pamiętać, że nie są to istoty kierujące się logiką. Mamy do czynienia z istotami powodowanymi emocjami, pełnymi uprzedzeń i dumy wynikającej z próżności."

7."Krytykować, potępiać i narzekać potrafi każdy głupiec - i większość głupców to robi. Ale aby zrozumieć i darować, potrzeba charakteru i samokontroli."

8."Wielki człowiek pokazuje swoją wielkość przez sposób, w jaki traktuje maluczkich."

9."Zamiast potępiać ludzi, spróbujmy ich zrozumieć."

10."Niektórzy sugerują nawet, że ludzie wariują, aby w nierzeczywistym świecie szaleństwa odnaleźć poczucie własnej ważności, którego nie zaznali w świecie rzeczywistym."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz