poniedziałek, 20 lipca 2015

Relacja z konferencji szkoleniowej w Białej Podlaskiej dla trenerów z licencjami Uefa A i Uefa Pro zorganizowanej przez PZPN w dniach 12 – 13 lipiec 2015.

Gościnny tekst Marcina Wódki

Program konferencji

 12 LIPIEC 2015
I DZIEŃ KONFERENCJI
12.00 REJESTRACJA - AULA ROBiR
13.00 S. MAJEWSKI (Dyrektor Sportowy PZPN) - ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI
13.05 R. KOSECKI (Wiceprezes ds. Szkoleniowych PZPN) - POWITANIE UCZESTNIKÓW
13.15 R. KOSECKI - WRĘCZENIE DYPLOMÓW UEFA PRO 2013
13.25 A. NAWAŁKA (Selekcjoner Reprezentacji Polski) - WYSTĄPIENIE
13.45 P. MARANDA (Szef Kształcenia Trenerów PZPN) - NOWE REGULACJE PRAWNE W SYSTEMIE LICENCJONOWANIA TRENERÓW
14.00 M. DORNA (Trener Rep. Polski U-21) - NARODOWY MODEL GRY
14.45 P. BONNER (Gość z UEFA) - „ROLA WSPÓŁCZESNEGO BRAMKARZA”
16.20 Przejście z Auli na boisko Szkoły Trenerów
17.00 B. ZALEWSKI (Trener Rep. Polski U-17) - TRENING PRAKTYCZNY -„ORGANIZACJA GRY DEFENSYWNEJ ZESPOŁU NA PRZYKŁADZIE REPREZENTACJI POLSKI U17 – współpraca formacji i pomiędzy formacjami” - BOISKO SZKOŁY TRENERÓW
18.30 ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ I DNIA
19.00 MECZ UCZESTNIKÓW KURSÓW: UEFA PRO 2013 vs UEFA PRO 2014
19.30 SPOTKANIE INTEGRACYJNE - „OGRÓDEK EKOLOGICZNY WOD-KAN”


13 LIPIEC 2015
II DZIEŃ KONFERENCJI
8.45 M.DORNA (Trener Rep. Polski U-21) - TRENING PRAKTYCZNY - „KREOWANIE SYTUACJI BRAMKOWYCH W DEFICYCIE CZASU” - BOISKO SZKOŁY TRENERÓW
10.30 M.PROBIERZ (Trener Jagiellonii Białystok) - TRENING PRAKTYCZNY - WYBRANE ŚRODKI TRENINGOWE DOSKONALĄCE UTRZYMANIE SIĘ PRZY PIŁCE” - BOISKO SZKOŁY TRENERÓW
11.30 Przejście z boiska Szkoły Trenerów do Auli
12.00 H.MAKARUK - "NOWOCZESNE METODY PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO W PIŁCE NOŻNEJ - PRZESŁANKI PRAKTYCZNE"  
12.45 PANEL DYSKUSYJNY
13.30 ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI - ODBIÓR CERTYFIKATÓW
 
W tym roku po raz pierwszy miałem możiwość uczestniczenia w Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej dla trenerów z licencjami  Uefa Pro i Uefa A. Konferencja odbywała się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego oraz Szkoły Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej. Obiekty Szkoły Trenerów robią bardzo pozytywne wrażenie. Boisko z równo przystrzyżoną trawą zachęca do gry. Na konferencję jechałem z pozytywnym nastawieniem i ciekawością jak wszystko będzie zorganizowane. Konferencja była darmowa, a PZPN zadbał także o catering zarówno podczas samej konferencji, jak i podczas spotkania integracyjnego po pierwszym dniu.

W mojej krótkiej relacji postanowiłem nie wchodzić szczegółowo w tematy przedstawiane przez prelegentów, ale podzielić się tym co było ważne dla mnie i co mnie, jako trenera najbardziej zainteresowało.Uprawnionych do wzięcia udziału w konferencji było 752 trenerów. Ponad 500 trenerów zgosiło swój akces z czego na miejsce dotarło 428 trenerów.

Początek konferencji to krótkie wystąpienie i powitanie uczestników przez Stefana Majewskiego. Następnie mikrofon przejął Roman Kosecki który ze swojej strony powitał trenerów i przeszedł do kolejnego punktu programu, jakim było wręczenie dyplomów Uefa Pro trenerom właśnie zakończonego kursu. Wśród tych trenerów byli między innymi Mariusz Rumak, Jerzy Brzęczek czy też Marcin Dorna.

Kolejnym punktem konferencji było krótkie wystąpienia trenera Adama Nawałki, który przedstawił plan pracy narodowej reprezentacji w następnym sezonie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że zrezygnowano ze styczniowego zgrupowania i rozgrywania towarzyskich meczy w tym okresie. W mojej, jak i wielu innych trenerów opinii jest to świetna decyzja pozwalająca trenerom pracującym w klubach w pełni skupić się na doprowadzeniu swoich piłkarzy do najwyższej formy sportowej.

Po wystąpieniu selekcjonera głos zabrał Piotr Maranda, który przedstawił wchodzące w życie nowe regulacje prawne dotyczące licencjonowania trenerów. Wszystkie zmiany sa zamieszczone na stronie PZPN, ale z ważniejszych rzeczy należy wspomnieć, że od teraz do prowadzenia zespołu w ekstraklasie, 1 lidze, 2 lidze, jak również w CLJ wymagana jest licencja Uefa Pro.

Kolejnym prelegentem był Marcin Dorna, który w skrócie przedstawił fakty i założenia dotyczące powstającego Narodowego Systemu Gry. Będzie to obszerna publikacja mająca na celu pomoc dla trenerów w ujednoliceniu systemu szkolenia w naszym kraju. Trener zachęcał jednocześnie do zglaszania własnych pomysłów i opnii. Swoje projekty można wysyłać na adres PZPN. Marcin przedstawił również w skrócie założenia treningu pokazowego, który miał przeprowadzić wraz ze swoim sztabem następnego dnia.

Następnie swój czas miał gość z UEFA Patt Bonner, który przedstawił swoje spojrzenie a rolę współczesnego bramkarza w piłce nożnej. Bardzo ciekawa prelekcja podparta wieloma filmami, które pozwalały zrozumieć ewolucję gry na tej pozycji. Patt zwrócił też uwagę na rolę trenera bramkarzy w sztabie szkoleniowym. Kiedyś był to człowiek pracujący gdzieś z boku, dzisiaj coraz częsciej bioracy udział w całej jednostce treningowej.

Po tym wystąpieniu był czas na spokojne przejście na boisko treningowe. Olejnym punktem programu był pokazowy trening trenerów reprezentacji Polski U 17. Tematem była organizacja gry defensywnej. Na wstępie sztab szkoleniowy zaznaczył, że w swoim treningu będą nawiązywać do wykładu Patta Bonnera. Trening przeprowadzony był na młodych piłkarzach Pogonii Siedlce. Jeżeli chodzi o same zajęcia – to temat treningu był zrealizowany w stopniu umiarkowanym. Podobnie jak samo prowadzenie zajęć nie stało na najwyższym poziomie, co paradoksalnie  było dla mnie i wielu innych obserwatorów rzeczą pozytywną. Dlaczego? Po pierwsze pokazało, że to co my robimy i jak pracujemy u siebie w klubach wcale nie jest na niższym poziomie. A po drugie, powodowało to dyskusje i wymianę poglądów między trenerami – co by można było zmienić w danej jednostce treningowej. Przy idealnym prowadzeniu zajęć tych dyskusji pewie by zabrakło.

Na zakończenie zobaczyliśmy mecz pomiędzy absolwentami dwch kursów Uefa Pro. Na boisku nie brakowało znanych nazwisk, nie brakowało techniki, jednak często brakowało kondycji :-) .

Na sam koniec dnia zaplanowane było spotkanie integracyjne trenerów przy grliu i ognisku. Bardzo dobry pomysł, pozwalający w miłej i swobodnej atmosferze porozmawiać z innymi trenerami na teaty piłkarskie i nie tylko. Godne podkreślenia jest to, że większość trenerów na tym spotkaniu się pojawiła i nikt nie unikał rozmowy. Czy to trener Nawałka, czy Dariusz Pasieka, czy Roman Kosecki – czy też inni trenerzy byli otwarci na wymianę poglądów. Catering i obsługa stały także na bardzo wysokim poziomie :-).

Kolejny dzień rozpoczął się od dwóch pokazowych treningów. Pierwszy trening przeprowadził wraz ze swoim sztabem Marcin Dorna. Tematem było kreowanie sytuacji bramkowych w deficycie czasu. Trening przeprowadzony w sposób dobry i zorganizowany. Ale ( tutaj muszę wrzucić kamyczek do ogródka Marcina) praktycznie ten sam trening widziałem już poraz trzeci. Z jednej strony rozumiem, że jest to typowy trening i założenia jakie przyjął sztab w pracy z reprezentacją, ale z drugiej strony fajnie by było zobaczyc coś innego. Ale to tylko taka moja osobista uwaga. Nie każdy z obecnych na konferencji trenerów miał przyjemność oglądania treningów Marcina, więc dla tych osób było to coś nowego.

Trener Michał Probierz przygotował wybrane środki treningowe doskonalące utrzymanie się przy piłce. Trening , a właściwie pokaz wybranych ćwiczeń odbywał się bardzo płynnie. Bardzo dobbrze przygotowane i rozstawione przybory treningowe powodowały, że progresja ćwiczeń była bardzo nauralna i nie powodowała przerw w treningu.

Po treningu Michała Probierza trenerzy udali się do auli wykładowej na przedostatni punkt programu jakm była prelekcja Huberta Makaruka na temat nowoczesnego przygotowania motorycznego w piłce nożnej, ze szczególnym uwzględnieniem szybkości. Hubert prezentował metodę Optojump, która pomaga rozwijać szybkość. Po szczegóły odsyłam do internetu.

Zakończenie konferencji to panel dyskusyjny w którym brali udział trenerzy: Adam Nawałka, Michał Probierz oraz Jerzy Brzęczek.

Podsumowując – z mojego punktu widzenia konferencja bardzo udana. Miałem okazję czytać już negatywne opinie dotyczące jej poziomu jak i organizacji, ale ja się z nimi nie zgadzam. Pewnie można było zaprosić ciekawszych prelegentów, pewnie treningi praktyczne też mogły być lepsze, a pomidory na grilu słodsze. Zawsze można znaleźć powód do narzekań. Jednak najważniejszym i niezaprzeczalnym plusem konferencji była możliwość spotkania, rozmowy, wymiany poglądów i nawiązania kontaktów z innymi trenerami – także tymi ze ścisłej polskiej czołówki. Nikt nie odmawiał rozmowy. Każdy mógł podejść do każdego i jeżeli tylko miało się ochotę, każdy mógł zdobyć wiedzę której aurat potrzebował. Dlatego ja z wielką radością wrócę tam za rok.

Marcin Wódka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz