środa, 22 lipca 2015

Pozytywne podejście trenera cz.1

Trenerzy w swojej pracy są wystawieni na wielką próbę charakteru. Z jednej strony po zwycięstwach uwielbiają ich kibice, zawodnicy, zarząd czy też media. Jednak po kilku wpadkach można szybko stracić pracę, a co gorsza, czasami kolokwialnie mówiąc można być zmieszanym z błotem.

Pozytywne podejście trenera potrzebne do tego, aby skupiać się na swoich podopiecznych, dogłębnie ich poznać i budować z nimi wspaniałe relacje. To wszystko prowadzi do tego, że zaspokojenie potrzeb (emocjonalnych i społecznych) jednostek tworzących całość sprawia, że skuteczność tejże całości rośnie.

Na pewno nie służy temu rozkazujący, autorytarny styl kierowania zespołem czy też poniżanie zawodników, co jest właściwie odwrotnością pozytywnego podejścia. Pozytywnym trenerom bowiem zależy bardzo na tym, aby członków swojej drużyny zrozumieć, wspierać i tak jak napisano wyżej – dążyć do zaspokojenia ich potrzeb. To co służy ostatecznemu sukcesowi krąży nie tylko wokół orbity sportowej. Dobrze jest kiedy trenerzy:

(Straub) „uczą ich[zawodników] odpowiedzialności, samodyscypliny, kształtują prawidłowe relacje międzyludzkie, wyrabiają zaufanie do samych siebie.”

Dbanie o relacje z zawodnikami poprzez odpowiednią komunikację pozwala im odczuwać akceptację, ważność oraz bezpieczeństwo. Właśnie dlatego odradzany jest tutaj styl rozkazujący, gdzie ważne są zwycięstwa, a dopiero potem zawodnicy.

Pozytywny trener troszczy się również o aspekty psychologiczne swoich zawodników, które decydują o dojściu do wybitnych osiągnięć w sporcie (Brown, 2001). Są nimi:

1. Nieodparta chęć podejmowania aktywności sportowej

2. Pasja

3. Stabilność emocjonalna

4. Mentalna wytrzymałość

5. Pozytywne nastawienie

6. Realizm

7. Koncentracja

8. Gotowość do wysiłku i ciężkiej pracy

9. Wytrwałość

10. Zamiłowanie do realizacji

Według Balague istnieje 5 charakterystyk, które sprzyjają osiąganiu doskonałości w sporcie:

1) Wysoki poziom samoświadomości

2) Motywacja do osiągnięć

3) Pewność siebie

4) Łatwość przystosowania się

5) Dyscyplina

Nakamura w swojej książce pt.”The power of positive coaching” mówi nam o tym, że klucz do sukcesu leży w zaspokajaniu potrzeb podopiecznych i aby tego dokonać należy umiejętnie wyrażać swoje myśli i uczucia, a do tego dobrze słuchać co mają nam oni do powiedzenia.
Aspektowi, któremu warto poświęcić uwagę mówiąc o pozytywnym oddziaływaniu trenera na zawodników jest obranie odpowiedniej filozofii trenowania. Ważne jest, aby znać kierunek, do którego się zmierza, dlatego wpierw należy ustalić cel i styl pracy, a także zasady i reguły, którymi trzeba się kierować. Martens w swojej książce Successful Coaching mówi, że według niego najefektywniejszym stylem prowadzenia zespołu jest styl kooperacyjny.
Warto również podglądać i uczyć się od wielu wybitnych trenerów, ale żadnego z nich nie kopiować. Należy wypracować swoją własną filozofię. Trener musi być przede wszystkim sobą, ponieważ zawodnicy szybko wychwytują udawane zachowania, co może mieć negatywne przełożenie na drużynę. Według Strauba są jednak aspekty, na które warto zwrócić uwagę       kreując swoją filozofię:


1-Rola sportu w wychowaniu


2-Cele uprawiania sportu


3-Znaczenie zwycięstw i porażek


4- Dyscyplina i organizacja pracy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz