niedziela, 22 marca 2015

Co jest najważniejsze w piłce nożnej?

Wyobraź sobie, że jesteś zawodnikiem angielskiej Premier League. Stoisz w tunelu, by za chwilę wybiec na boisko. Jesteś dobrze przygotowany motorycznie, technicznie i taktycznie. Jednak zawsze strasznie stresujesz się tym jak wypadniesz. Zaczynasz myśleć o tym co się stanie, gdy coś pójdzie nie tak. Zaczynasz wmawiać sobie: NIE STRACIĆ PIŁKI. Na czym się wtedy skupiasz? Przede wszystkim w Twojej głowie powstaje obraz straty piłki. Oczywiście możemy tu mówić o motywacji OD czegoś czyli chęci uniknięcia cierpienia. Jednak w czasie meczu powinniśmy być skupieni tylko i wyłącznie na zadaniu, które mamy do wykonania. Nie poświęcajmy energii  i naszego skupienia na to czego nie chcemy.
Najważniejsza w piłce nożnej jest psychologia, głowa zawodnika. Co z tego, że ktoś będzie najlepszym piłkarzem na świecie jak będzie miał niepoukładane w głowie, przez co nie będzie pokazywał pełni swoich możliwości. Powodów może być mnóstwo: brak pewności siebie lub po prostu jej wahania, stres, przemotywowanie, brak motywacji, skupienie na wyniku, a nie na zadaniu do wykonania...

Każdy oczywiście ma swoją filozofię prowadzenia drużyny, dla każdego priorytety są różne. Piłka nożna jest też nauką multidyscyplinarną. Np.psychologia bez fizjologii czy taktyki nie ma racji bytu. Jednak gdybym miał wybrać jedną rzecz, która ma największe znaczenie to właśnie praca mentalna.
Dlatego czy to w Asystencie Trenera czy Magazynie Trenera zawsze pierwsze czego szukam to artykuły związane z psychologią. Podejście jest dla mnie czymś co przenosi góry.

Trenerzy zachęcam Was więc do poszerzania swojej wiedzy w tej dziedzinie. Naprawdę warto!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz