poniedziałek, 5 stycznia 2015

Świadomość celu

Jarosław Dzierżak (obecnie Akademia Piłkarska 21)
Jesteś świadomy gdzie podążasz w życiu? Jesteś świadomy gdzie kierujesz swoje myśli, swoje kroki, swoje czyny? Jest taka piosenka "Podstawowe instrukcje". Jeden z jej wersów brzmi:"Zawsze bądź świadomy tego czemu poświęcasz swoje życie, swój czas plus swoją wiarę." Pasuje mi to do słów jakie padły z ust mojego trenera Jarosława Dzierżaka, kiedy jeszcze byłem juniorem: "musicie mieć świadomość celu".
Według mnie jest to ważne zarówno w życiu każdego człowieka, a przekładając na piłkę nożną również dla zawodnika jak i trenera. Świadomość tego, po co wykonujemy daną czynność pozwala nam utrzymać motywację i nadać sens działaniu. Może też zdarzyć się tak, że uświadamianie/przypominanie sobie celu pozwoli nam na zrezygnowanie z czynności, które mogą kolidować lub po prostu zabierać nam czas z rzeczy przybliżających nas do celu.

Dla zawodników:

1.Ustalajcie sobie cele na najbliższe dni, miesiące czy lata
2.Przypominajcie je sobie Wasze cele pomiędzy treningami i meczami(miejcie świadomość celu) raz żeby się zmotywować, dwa żeby podporządkować konkretne działania temu co chcecie osiągnąć - np.ilość snu, odżywianie, trzy żeby mieć poczucie sensu, że Wasze treningi i inne działania służą czemuś większemu.
3.Podczas treningów i meczów skupiajcie się na konkretnym zadaniu, a w trudnych momentach przypominajcie sobie Wasz cel, żeby się zmotywować.
4.Wizualizujcie sobie cele np.3 razy dziennie siądźcie wygodnie na 5 minut, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że siedzicie w kinie i oglądacie siebie samych na ekranie jak osiągacie swój cel. Następnie usłyszcie jakie dźwięki słyszycie, co widzicie dookoła, czy może czuć jakiś zapach? Potem możecie przybliżyć ten obraz(jakbyście siedzieli w pierwszym rzędzie). Teraz możecie wejść w swoją skórę i zobaczyć obraz swoimi oczami, głośniej usłyszeć dźwięki, intensywniej poczuć zapach....Pomyślcie jak się wtedy czujecie? Jakie emocje Wam teraz towarzyszą?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz