środa, 24 grudnia 2014

Czemu trener powinien interesować się rozwojem osobistym?

Nie pytam CZY trener sportowy powinien się interesować rozwojem osobistym tylko CZEMU?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Sport to życie i tak jak w życiu niezbędne jest wyznaczanie sobie celów, sposobów jego osiągania, kierunków czy drogi tak samo ważne jest to w sporcie. Na co dzień musimy mieć odpowiednie podejście, żeby to wszystko realizować, musimy wyrabiać sobie nawyki, kształtować charakter, uświadamiać się po co? jak? dlaczego?  Identycznie jest w sporcie.

Co więc może dać trenerowi rozwój osobisty? 

Przede wszystkim on sam rozwijając się w obszarach emocjonalnym, intelektualnym, duchowym i fizycznym staje się lepszym człowiekiem, pracownikiem, mężem, ojcem, bratem, żoną, siostrą, matką(pamiętajmy o trenerkach). Życie i wszystko co się w nim dzieje to zintegrowana całość i wszystko ma na siebie wpływ. Zdobywając więc wiedzę na przykład jak się komunikować, możemy polepszyć swoje relacje zarówno z zawodnikami, jak i z bliskimi. A jeśli polepszymy relacje z bliskimi to będziemy szczęśliwsi i będziemy mogli więcej dobrego dać z kolei swoim zawodnikom.

Kolejna sprawa to, że ćwiczenia z rozwoju osobistego potrafią często rozwiązać wiele problemów zawodników. Dużo w tym też psychologii, jednak rozwój osobisty trafia do mnie jeszcze bardziej. Można uzyskać u zawodników większą pewność siebie na boisku, spokój, koncentrację, reakcję po błędzie czy stracie bramki. Możliwości jest mnóstwo i warto to wykorzystać, bo tak jak już dawno zacząłem podkreślać...psychika jest ogromnie, ogromnie ważna w piłce nożnej czy szerzej patrząc w całym sporcie.

Skąd czerpać informacje o rozwoju osobistym?

-kursy i szkolenia(np. kursy NLP Praktyk, NLP Master)...nie mówcie mi, że niemożliwe mieć tyle kasy w wieku studenckim, żeby takie kursy odbyć, bo jakoś potrafiłem się dogadać, płacić raty itd. i zrobiłem to u jednego z najlepszych trenerów rozwoju osobistego w Polsce.
-wpiszcie w internecie "rozwój osobisty"...wyskoczy tego sporo
-youtube(np. Paweł Jan Mróz, Mateusz Grzesiak)
-DARMOWE konferencje online(np. Paweł Jan Mróz, Milewski)
-chomikuj, itd.

P.S. W marcu przyjeżdża do Polski największa postać rozwoju osobistego na świecie: Anthony Robbins... poszukajcie w internecie. Ja się wybieram, Wam też polecam!Do zobaczenia w następnym artykule! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz