sobota, 25 października 2014

Mowa ciała w piłce nożnej

Jak ważna jest mowa ciała zawodników? Gdzie i kiedy mamy ją czytać? Dlaczego warto?


1. Zawodnik biega po boisku. Widzisz, że coś jest nie tak, a on sam może nie chcieć się przyznać. Trzeba odczytywać takie sygnały. Czasem po to, żeby zawodnika po prostu zdjąć...a czasem po to, żeby po prostu zapytać się go czy wszystko ok, bo...może on tego po prostu potrzebuje, tego żeby zobaczył, że trener widzi i interesuje się.

2. Drużyna po straconej bramce czasami spuszcza głowy. Od razu mówię im wtedy głowa do góry, ale pokazuje też dłonią jak podnoszę podbródek. To gdzie będzie głowa, gdzie będzie wzrok wpływa na to jak na boisku będą czuli się piłkarze.

3. Bramkarz po straconej bramce. Cała drużyna na niego patrzy. Co on robi? Czy siedzi i pokazuje bezradność? Czy krzyczy na swoich zawodników i ma do nich same pretensje? Czy może jednak bierze piłkę z bramki, rzuca ją na środek i klaszcze w dłonie pokrzykując motywująco? Ma to ogromny wpływ na resztę drużyny, bo jest on najbliżej piłki, która właśnie wpadła do siatki.

4. Podczas meczu dzieci można zaobserwować czy zawodnik ciągle spogląda na trenera czy rodzica po każdym zagraniu. Warto wtedy przeprowadzić rozmowę, bo nie ma sensu, żeby zawodnik był zależny cały czas od gestu czy okrzyku kogoś z zewnątrz.

5. Sam uczę chłopców pozytywnych gestów mowy ciała, które mogą pomagać nam w lepszej grze. Klepnięcie po plecach, przybicie piątki czy pokazanie kciuka w górze na pewno daje wsparcie drugiemu zawodnikowi dzięki czemu może czuć się lepiej i bardziej komfortowo na boisku...co z kolei prowadzi do lepszej jego gry.

6. Po niestrzelonej bramce z dogodnej sytuacji często zawodnik pada na ziemię, łapie się za głowę itd. Dobrze byłoby, żeby zawodnik jak najszybciej wyszedł z tego stanu, tym bardziej jeśli piłka nie wyszła poza boisko i akcja toczy się dalej. Jest on potrzebny i musi być w pełnej gotowości. Jeśli nawet jednak piłka wyszła za boisko, a zawodnik stoi i trzyma się za głowę rozpamiętując to jest to dla mnie istotna informacja i krzyczę, że tego już nie ma i należy się skupić na tym co jest i na tym co można zrobić/zmienić.

7. Negatywne gesty, które trzeba wyłapywać i eliminować. Jak rzadko na najwyższym poziomie piłkarze mają do siebie pretensje, wymachują rękami? Robią to rzadko, bo wiedzą, że to niekorzystnie wpływa na innych członków zespołu co z kolei prowadzi do słabszej gry całej drużyny.

8. Oczywiście musimy kalibrować mowę ciała także przy każdej rozmowie, żeby odczytać w jakim stanie jest zawodnik, czy jest wszystko ok...ale to już większy temat ;) Osobiście polecam książkę:"MOWA CIAŁA" Allan i Barbara Pease.

Co byście dodali do tej listy?

Pozdrawiam, Wojciech Makowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz