poniedziałek, 22 września 2014

Wybrane cytaty z książki "Piąta dyscyplina" - cz.3

To już trzecia odsłona! Zapraszam  ponownie po kilka mądrych zdań z tej książki!

"Eistein powiedział kiedyś, że nigdy nic nie odkrył za pomocą racjonalnego umysłu. Na teorię względności wpadł, gdy wyobraził sobie, że podróżuje na promieniu światła. Potrafił jednak na podstawie błyskotliwych przeczuć formułować konkretne, możliwe do udowodnienia tezy."

"Odnosząc się do wyzwań związanych z uczeniem się, Einstein powiedział:"[Istota ludzka] doświadcza siebie, swoich myśli i uczuć jako czegoś oderwanego od reszty - rodzaju optycznego złudzenia świadomości. To złudzenie jest więzieniem ograniczającym nasze osobiste pragnienia oraz odczucia, które żywimy do najbliższych. Naszym zadaniem musi być uwolnienie się z tego więzienia poprzez poszerzenie kręgu współczucia dla wszystkich żyjących istot i dla całej natury w jej pięknie."

"Bill O'Brien wskazuje, że prawdziwie zaangażowani możemy być tylko na rzecz czegoś większego niż my sami, a Inamori mówi o działaniu płynącym z serca, gdy kieruje nami szczere pragnienie służenia światu. Takie działanie jest bardzo ważne, ponieważ ma ogromną moc."

"Najważniejsza strategia postępowania lidera jest bardzo prosta. Możną ją wyrazić krótko: bądź wzorem do naśladowania. Sam dbaj o własny rozwój i staraj się dążyć do osobistego mistrzostwa."

"Dobre pomysły nie są wprowadzane w życie, ponieważ są sprzeczne z naszymi głęboko zakorzenionymi wyobrażeniami na temat tego, jak funkcjonuje świat - wyobrażeniami, które każą nam ograniczać się do znanych sposobów myślenia i działania."

"Zadawanie pytań może być ważne dla przełamania spirali eskalacji, ale dopóki zespół albo grupa indywidualnych osób nie nauczy się łączyć dociekliwości z obroną własnych poglądów, umiejętność uczenia się będzie bardzo ograniczona."

"Gdy zależy nam tylko na obronie własnych poglądów, celem jest zwycięstwo w sporze. Kiedy dochodzi do zrównoważenia obrony i dociekliwości, wygrana przestaje być celem - liczy się znalezienie najlepszego argumentu."

"Coraz częściej słyszę jak ludzie mówią: <<Tak właśnie postrzegam rzeczywistośc>>, zamiast <<Taka właśnie jest rzeczywistość>>. Może to się wydawać, że to bardzo drobna różnica, ale każe z tych stwierdzeń prowadzi do zupełnie innego rodzaju dyskusji."

"Przekonanie, że wystarczy dokładnie omówić sytuacje, a rozwiązanie przyjdzie łatwo, okazuje się fundamentem zgody będącej wynikiem dialogu, który jest istotą dyscypliny uczenia się."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz