niedziela, 27 lipca 2014

Wybrane cytaty z książki "Piąta dyscyplina" - cz.2

"Szczęście może być bezpośrednim efektem życia zgodnego z celem."

"To cel sprawia, że praca wydaje się sensowna"

"Porażka to wydarzenie, którego nie wszystkie pozytywne skutki zostały jeszcze obrócone na Twoją korzyść."

"Ludzie nie sprzeciwiają się zmianom, lecz byciu zmienianymi"

"Przez całe życie uczymy się polegać bardziej na własnych wyobrażeniach na temat rzeczywistości niż na bezstronnych obserwacjach. Wygodniej jest założyć, że rzeczywistość przypomina nasze wymysły, niż trzeźwym okiem spojrzeć na świat rozpościerający się przed naszymi oczami."

"Naprawdę kreatywny człowiek wie, że twórczość polega na walce z ograniczeniami. Bez ograniczeń nie ma twórczości."

"Jako dzieci poznajemy swoje ograniczenia. To dobrze, jeśli ich świadomość służy zwiększaniu zdolności przetrwania. Niemniej często nauka ograniczeń jest zbyt uogólniona. Dorośli powtarzają dzieciom, że nie mogą mieć albo robić pewnych rzeczy, co w końcu rodzi w nich przekonanie, że nie mogą osiągnąć to czego pragną."

"Życie zawsze daje nam możliwość dostrzeżenia prawdy, bez względu na to, jak ślepi i uprzedzeni jesteśmy."

"Ludzie, którzy osiągnęli wysoki poziom osobistego mistrzostwa, nie podejmują specjalnych starań, aby połączyć rozum z intuicją. Osiągają to w sposób naturalny - jako efekt uboczny dążenia do pełnego wykorzystania wszystkich zasobów, które mają do dyspozycji. Nie mogą jednak pozwolić na wybór między rozumem a intuicją, między głową a sercem, tak samo jak nigdy nie chcieliby chodzić na jednej nodze i oglądać świat jednym okiem."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz