czwartek, 24 lipca 2014

Wybrane cytaty z książki "Piąta dyscyplina" - cz.1

Przedstawiam Wam wybrane przeze mnie cytaty z książki "Piąta dyscyplina". Traktuje ona o zarządzaniu, które w pracy trenera jest przecież niezmiernie istotne. 

"Struktura przenoszenia ciężaru stanowi sensowne wyjaśnienie wielu różnych zachowań, które polegają na tym, że stosowane w dobrej wierze "rozwiązania" tylko pogarszają sytuację w długim okresie. Rozwiązania objawowe zwykle wydają się bardzo kuszące. Początkowo następuje pozorna poprawa. Maleje presja(wewnętrzna lub zewnętrzna) na rozwiązanie palącego problemu. Niestety złagodzenie jego objawów zmniejsza także potrzebę znalezienia bardziej zasadniczego rozwiązania. Podstawowy problem pozostaje nierozwiązany i sytuacja ciągle się pogarsza, a skutki uboczne rozwiązania objawowego coraz bardziej utrudniają zastosowanie rozwiązania zasadniczego. Z czasem następuje coraz większe przyzwyczajenie do rozwiązania objawowego, które zaczyna się jawić jako jedyne wyjście z sytuacji. Bez podejmowania świadomej decyzji ciężar problemu zostaje przeniesiony na coraz bardziej uzależniające rozwiązanie tymczasowe."

"Zarówno w dobrych jak i w złych czasach trzeba ściśle przestrzegać najważniejszych norm działalności i robić wszystko, by nie zostały one naruszone."

"Ludzie, którzy osiągnęli wysoki poziom osobistego mistrzostwa, charakteryzują się kilkoma cechami wspólnymi. Mają wyjątkowe poczucie sensowności ich wizji i celów. Dla takich osób wizja nie jest tylko dobrym pomysłem, lecz powołaniem. Otaczającą ich rzeczywistość traktują jak sprzymierzeńca, a nie wroga. Tacy ludzie nauczyli się dostrzegać siły kreujące zmiany i współpracować z nimi, a nie przeciwstawiać się im. Są niezwykle dociekliwi i chcą przez cały czas dążyć do jeszcze lepszego zrozumienia rzeczywistości. Czują się związani z innymi ludźmi i z samym życiem. Nie wyrzekają się jednak swojej wyjątkowości. Czują się częścią ważnego procesu twórczego, na który mogą mieć wpływ, ale nie mogą go samodzielnie kontrolować."

"Bez względu na przyczyny nie dążymy do rozwoju emocjonalnego z taką samą energią, z jaką dbamy o rozwój fizyczny i intelektualny. To bardzo niefortunne, ponieważ pełny rozwój emocjonalny daje największą możliwość wykorzystania całego potencjału człowieka."

"Ludzie, którzy osiągnęli wysoki poziom mistrzostwa osobistego, bardziej angażują się w to, co robią. Chętniej podejmują inicjatywy. Mają większe i głębsze poczucie odpowiedzialności za swoją pracę. Szybciej się uczą."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz