wtorek, 3 czerwca 2014

Wywiad z trenerem Granady rocznika 2001


         Wywiad z trenerem zespołu Granady U12 w sezonie 2013/14.


Wojciech Makowski: Na początek chciałbym zapytać Cię jaki jest system trenowanie młodzieży w Granadzie? Istnieje w ogóle jednolity system czy każdy trener robi co chce? Jak to funkcjonuje? Jakie zawartości są przeznaczone dla każdego wieku w Waszym klubie?

Luis Bueno: Mamy system, który jest kierunkowany przez koordynatora w Granadzie. Model gry zawsze będzie kombinacyjny, ale nigdy nie wolno zapomnieć o zadaniach i obowiązkach w defensywie. Prawdą jest, że program projektowany jest przez poszczególnych trenerów w każdej kategorii, ale zawsze jest on monitorowany przez cały rok przez koordynatora, który otrzymuje od trenerów cotygodniowe oraz cokwartalne raporty. Do tego koordynator przychodzi na mecze i po obejrzeniu raportu rozmawia z każdym trenerem co było właściwe, a co nie.

Jak Ty planujesz pracę swojej drużyny?

Zawartości treningowe tworzymy wspólnie z całym sztabem szkoleniowym, w którego skład wchodzą: drugi trener(Francisco Torrente), trener od przygotowania fizycznego(Pedro Pamos), „scouting” (Daniel Melo) asystent(Antonio Muñoz) i pierwszy trener (Luis Bueno). Mamy wiele spotkań przed rozpoczęciem sezonu, żeby zaplanować to nad czym będziemy pracować. W trakcie sezonu nagrywamy mecze, obserwujemy wszystko i tworzymy raport. Omawiamy najczęstsze błędy, które pojawiają się w grze i pracujemy nad nimi w tygodniu. Wszystko to połączone jest z wewnętrzną logiką gry, gdzie rozpatrujemy osobno rolę gry, intencję taktyczną, indywidualne środki techniczno-taktyczne i grupowe środki techniczno taktyczne.

Wspomniałeś, że robisz analizę wideo z meczów…

Tak, nagrywamy wszystkie mecze ligowe oraz te sparingowe. Uważam, że jest to najlepsze narzędzie, które może poprawić grę drużyny, ponieważ zawodnicy mogą zobaczyć swoje błędy z innej perspektywy(oprócz doświadczenia na boisku). Poza tym sztab szkoleniowy rozwija swoją wiedzę o piłce nożnej, a w szczególności bardziej poznaje swoją drużynę, dzięki czemu wie jak rozwijać i poprawiać swój zespół.

Co według Ciebie jest ważne w treningu dzieci U12?

Najważniejsze jest, żeby się bawiły ponad wszystko grając w to co najbardziej lubią. Myślę też, że treningowi dzieci w tym wieku powinno towarzyszyć dużo aspektów grupowych takich jak: współpraca, szacunek, jedność, przyjaźń czy zaufanie. Połączony z wartościami indywidualnymi takimi jak: pokora, wyrozumiałość, polepszanie samego siebie, uczenie się między innymi osobami. Jeśli mówimy o tej kategorii to najważniejsze dla tych chłopców jest umieć przystosować się do gry po „11” ponieważ wszyscy do niedawna grali po „7”. Muszą przystosować się do większej przestrzeni, większej liczby kolegów oraz przeciwników na boisku. Najbardziej skomplikowane jest nauczenie modelu gry oraz przestrzeganie go. Do tego powinni się nauczyć indywidualnych środków techniczno-taktycznych i jednocześnie grupowych środków techniczno-taktycznych, które się do nich odnoszą. Cierpliwie należy nauczać ich coraz bardziej zwiększając szybkość. Z czasem będą oni przyswajać pojęcia z łatwością.

Zaobserwowałem, że większą część czasu na treningach stanowią różnego rodzaju gry. Czy uważasz, że jest to najlepszy środek do osiągnięcia sukcesu w każdej kategorii wiekowej?

Myślę, że najlepszym sposobem nauczania jest gra. Zawsze z piłką…ale nie jestem trenerem ekstremistą i są czasem dni kiedy potrzebujemy popracować w innej formie, ponieważ piłkarz jest sportowcem bardziej wymagającym w czasie treningu. Zawsze chce piłki i chce się bawić, ale trzeba uświadamiać ich, że muszą wykonywać każdy typ treningu z oddaniem i wysiłkiem. Uważam, że w przygotowaniu fizycznym trzeba robić pracę specyficzną, ale w tym wieku jest za wcześnie, żeby robić pracę tak analityczną. Lepiej łączyć ją z grą. Najlepszymi zawodnikami są ci, którzy znają grę, którzy potrafią reagować przed różnymi kontekstami gry i najlepszym sposobem na przyswojenie tego jest po prostu gra.

Istnieje jakaś selekcja w klubie Granada CF? Mówicie jakimś zawodnikom, że muszą odejść z drużyny, zmienić ją? Wy pozyskujecie zawodników? Jak to wszystko działa?


Robione są testy na koniec każdego sezonu aczkolwiek nie jest to najważniejsze jeśli chodzi o selekcje zawodników. W czasie roku rywalizacja jest najlepszym sposobem, żeby oglądać interesujących zawodników. W moim przypadku nagrywamy także mecze przeciwników, żeby mieć wsparcie audiowizualne i móc wyrobić sobie jeszcze trafniejszą opinię. Najlepiej jest z mojego punktu widzenia obejrzeć większą ilość meczów, obserwować zawodników i dopiero potem zaprosić i zobaczyć ich w naszej grupie.

W jakiej lidze gracie? Czy oprócz ligi bierzecie udział w jakichś turniejach?

Graliśmy w tym sezonie w „La liga infantil preferente” w Granadzie. W kategorii „infantil” grały w tym sezonie dzieci urodzone w 2000 i 2001 roku. My zostaliśmy mistrzami w drugiej lidze. Nie mogliśmy grać w pierwszej, ponieważ tam występowała już ekipa Granady z rocznika 2000.

Jaki jest model gry Twojej drużyny?

Nasz model gry to przeważanie i gra kombinacyjna. Zawsze staramy się wychodzić od własnej bramki rozgrywając piłkę i docierać do bramki przeciwnika przez długie posiadanie piłki. Ale wcześniej powiedziałem, że nie jestem ekstremistą i także nie lubię prostego futbolu i myślę, że muszą się tego uczyć. Najlepszą drużyną jest ta, która ma zawodników, którzy potrafią przystosować się do różnych form gry, nie zapominamy, że przeciwnik także gra. Przez to właśnie, pierwsze czego się uczymy to nasz model gry, a później alternatywy gry, żeby być lepszą drużyną.
Nauka prostego futbolu na małych obszarach gry i w obecności wysoko ustawionej defensywy jest podstawą(„defensa adelantada” jest to linia obrony ustawiona wyżej niż zwykle z zamiarem utrudnienia rozgrywania piłki przeciwnikowi, łapania na spalonego czy wywieraniem pressingu na przeciwniku na swojej połowie – dopisał W. Makowski). Być drużyną kontratakującą w obecności drużyn słabszych w fazach przejściowych jest istotnym aspektem do pokonania przeciwnika. Jestem miłośnikiem piłki nożnej z pressingiem i grania na połowie przeciwnika, ale uważam także, że fundamentem jest potrafić bronić na własnej połowie dużą liczbą zawodników.

Jak długą przerwę od treningów mają Twoi zawodnicy między sezonami?


Generalnie są trzy okresy bez treningów: okres Bożego Narodzenia, gdzie odpoczywają 3 tygodnie chyba, że w okresie tym jest turniej to trenujemy po prostu mniej – 2 razy w tygodniu. Odpoczynek podczas Świąt wielkanocnych to dwa, a w lecie dajemy im wolny czerwiec, lipiec oraz pierwszy tydzień sierpnia, po którym zaczynamy okres przygotowawczy.

Jak działają treningi dla bramkarzy? Jak ich trenujecie?


Mamy trenera bramkarzy, który pracuje z bramkarzami raz w tygodniu przez 2 godziny. Podczas naszych treningów najwięcej pracuje z nimi Daniel Melo, który ma wiedzę na temat przygotowania bramkarzy. Lubię także zmieniać formę przygotowania bramkarzy i każdy ze sztabu czasem się nimi zajmuje. Każdy może dać im coś nowego i może lepiej poobserwować ich z bliska.

Periodyzacja taktyczna czy klasyczne przygotowanie?

Periodyzacja taktyczna. Wierzę w ten paradygmat, który ma swoje fundamenty w grze. Ale jeszcze raz powtórzę, że każda metodologia może być potrzebna w drużynie i nigdy nie wiesz kiedy może ci pomóc. Piłkarz nienawidzi rutyny i należy jej unikać, aby zawodnicy lepiej pracowali.

Powiedz mi jaki jest Twój cel w przyszłości.

Na pewno zrobię wszystko, żeby być profesjonalnym trenerem pracując codziennie w tym zawodzie, żeby móc podróżować i mieć do czynienia ze wspaniałymi zawodnikami i trenerami.

Masz jakieś rady dla młodych trenerów, którzy marzą o wielkiej karierze?

Moja rada to pracujcie z wielką radością i odpowiednim podejściem do dzieci. Nigdy nie myślcie, że drużyna jest wasza, bo drużyna jest zawodników, a przywłaszczanie sobie ich to zła droga. Wprowadzajcie innowację i rozwijajcie się każdego dnia, ale w szczególności oglądajcie dużo futbolu z każdej kategorii wiekowej, uczcie się od wszystkich trenerów – oni zawsze mogą wam przekazać coś nowego. Ważne jest też dobre nastawienie czy tworzenie pozytywnego klimatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz