środa, 18 czerwca 2014

Odpowiedzialność trenera

Co znaczy osoba trenera dla młodego zawodnika? Wyobrażaliście sobie to kiedyś? A może z własnego doświadczenia wiecie jak wpływało na Was jego zachowanie, jego słowa, mowa ciała? Tak jak powiedziała w wywiadzie psycholog sportu Joanna Basiaga-Pasternak:

"Młodzi trenerzy nie zawsze zdają sobie sprawę z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się ich zawód. Trener często bywa autorytetem dla młodych zawodników." W różnym wieku piłkarza trener odgrywa różną rolę w jego życiu. Spotykałem się z opiniami: "Syn(9 lat) zaczyna szukać autorytetów poza domem." czy też "Trener czasem jest większym autorytetem dla młodego człowieka niż ojciec czy matka." 

Zdarzało się, że rodzice do mnie podchodzili i mówi:"Panie Wojtku, proszę mu wytłumaczyć...on pana prędzej posłucha." Należy uświadomić sobie, że sport jest czasem wszystkim, a czasem prawie wszystkim w życiu młodego człowieka. Wtedy kiedy chce on w pełni oddać się temu co robi, żyje tym na co dzień... nie ma takiej możliwości, żeby wpływu na niego nie miał trener dyscypliny którą on kocha, trener drużyny, w której on trenuje i gra. 

Dlatego uważam, że sport to też wychowanie. Nie da się tego oddzielić. Nie wszyscy nasi podopieczni zostaną piłkarzami wielkiego formatu, ale wszyscy mogą zostać po prostu fajnymi, wartościowymi ludźmi i naprawdę ogromny wpływ na to czy tak będzie ma to jak zawodnicy widzą osobę trenera, jak się przy nim czują, jaka atmosfera dzięki niemu panuje w drużynie, jaki on ma wpływ na pracę podczas treningów czy meczów...

Zdajmy sobie sprawę i bądźmy świadomi co chcemy przekazać młodym ludziom. 
Zdajmy sobie sprawę i bądźmy świadomi, że cały czas nas obserwują.
Zdajmy sobie sprawę i bądźmy świadomi, że jesteśmy odpowiedzialni za życie drugiego człowieka, który po latach często będzie pamiętał nasze słowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz