sobota, 12 kwietnia 2014

Kiedy do bramkarza?


Gościnny artykuł Jacka Moskwy, o którym więcej w zakładce Współpraca.

Lubię drużyny grające futbol, który Luis van Gaal nazwał dominującym, gdzie tempo meczu oraz wzrost statystyk dyktuje „zespół akcji”. Wizja posiadania piłki określa sposób prowadzenia ataku oraz dyktuje sposób obrony, której celem jest jak najszybszy odbiór piłki. W takim systemie/sposobie gry bramkarz spełnia ważną role, która jest dopełnieniem całości działań zespołu.
W fazie, gdy drużyna w posiadaniu piłki buduje akcje na własnej połowie, a przeciwnik gra wysokim pressingiem, bramkarz staje się bardzo cennym zawodnikiem. Fakt, iż nie posiada on ścisłego krycia stwarza kilka nowych rozwiązań rozegrania piłki.Kiedy podajemy piłkę do bramkarza?
Odpowiednio długie utrzymywanie się przy piłce jest narzędziem, dzięki któremu możemy na przykład stworzyć przestrzeń do zagrania piłki za linie obrony. To droga, która prowadzi do realizacji głównego celu jakim jest zdobycie bramki. Po przez umiejętne wykorzystanie bramkarza możemy zredukować liczbę wybijanych poza pole gry lub na połowę przeciwnika piłek (nie mylić z długimi podaniami) oraz ograniczyć ryzyko utraty piłki.
W naszej Akademii wyróżniamy kilka momentów, w których zagranie do bramkarza przynosi korzyści:Zawodnik w posiadaniu piłki znajdujący się przed bramkarzem, ustawiony tyłem lub bokiem do bramki przeciwnika, jest atakowany przez swojego rywala, nie ma opcji grania piłki do zawodników z pola oraz nie ma możliwości obrócenia się z piłką.


Nasza drużyna jest w fazie budowaniu ataku, środkowi obrońcy ustawieni są bardzo szeroko, defensywny pomocnik jest pokryty przez przeciwnika. Jeśli chcemy przenieść ciężar gry na drugą stronę to zagrywamy piłkę do bramkarza. Bezpośrednie podanie od 3 do 4 ze względu na dystans jaki pokonać ma piłka jest ryzykowne i wiąże się z możliwością odbioru piłki przez przeciwnika.

Obrońca w posiadaniu piłki jest ustawiony twarzą do bramki przeciwnika, nie ma opcji grania piłki do zawodników z pola, jest atakowany przez rywala, lecz ma czas na podjęcie decyzji. Zagranie długiej piłki na połowę przeciwnika jest nieopłacalne (przeciwnik znajduję się w przewadze liczebnej). W takiej sytuacji wykonuję obrót z piłką i zagrywa ją do bramkarza.

Przedstawione grafiki to jedynie przykładowe sytuacje. Nie można zawrzeć świata futbolu oraz dynamiki rozgrywania meczu w kilku słowach i stwierdzić z całą pewnością, że tak będą wyglądały momenty,  w których bramkarz powinien otrzymywać piłkę. Dlatego tworzymy zasady, które pomagają podejmować decyzję i dopasowywać się do zmieniającej się sytuacji.

Podsumowanie
Podanie wsteczne do bramkarza ma na celu utrzymanie piłki w posiadaniu naszej drużyny (ograniczenie wybijania piłki oraz zagrywania bezcelowych długich podań).
Po czym poznasz momenty, w których bramkarz powinien być gotowy na otrzymanie piłki:
·        Zawodnik w posiadaniu piłki, który znajduję się przed bramkarzem nie ma opcji grania do zawodników z pola, a długie zagranie nie przyniesie korzyści.
·        Zawodnik w posiadaniu piłki, który znajduje się przed bramkarzem ustawiony jest plecami do  bramki przeciwnika i nie ma możliwości wykonania obrotu z piłką.
·        Zawodnik w posiadaniu piłki, który znajduję się przed bramkarzem jest pod presją przeciwnika.
·        Zagranie piłki do bramkarza pomoże przenieść ciężar gry, lub wywoła zmianę ustawienia rywala oraz naszego zespołu przez co gdzieś wytworzy się przestrzeń.

Wymieniłem kilka cech sytuacji, które mogą wskazywać na to, iż podanie do bramkarza jest dobrym rozwiązaniem. Czasami owe cechy będą łączyć się w grupy, a zaistniała na boisku sytuacja będzie zawierała w sobie kilka z wypisanych powyżej rzeczy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz