wtorek, 22 kwietnia 2014

Ćwiczenie doskonalące grę w ustawieniu 1-4-2-3-1.

Artykuł gościnny Adriana Filipka, o którym więcej znajdziecie w dziale WSPÓŁPRACA.

Ćwiczenie doskonalące grę w ustawieniu 1-4-2-3-1. Można je rozbudowywać w dowolny sposób i nakładać na zawodników założenia według tego jaki cel chcemy osiągnąć.
1.      W polu 18 m x 18 m gra trzech na trzech (środkowi pomocnicy (6, 8, 10).
Środkowy napastnik (9) (poza polem do gry, tyłem do bramki) gra na jeden kontakt. Celem gry jest zagranie do napastnika i strzał do bramki z pierwszej piłki przez wbiegającego najbliższego pomocnika i zdobycie bramki. Bramkarz w bramce (1)
Warianty dla trenera:
- środkowi pomocnicy grają na 3 kontakty,
- środkowi pomocnicy dopiero po wymienieniu 5 podań mogą zagrać do napastnika,
- na początku obrońca nie może wbiegać, za pomocnikiem który oddaje strzał,      1. Ćwiczenie to możemy rozbudować poprzez dodanie do środkowych obrońców (4, 5).
Jeden z nich kryje napastnika. Drugi stoi na boku kwadratu (bliższego bramce bronionej) i bierze czynny udział w rozgrywaniu akcji. Co jakiś czas zmiana obrońcy który kryje. W strefie środkowej gramy 3x3 +1. Podobnie jak poprzednio możemy dodać ograniczenia np. określenie liczby kontaktów.


2.     Następnym rozwinięciem tego ćwiczenia jest dodanie bocznych obrońców (2, 3) którzy włączają się do akcji bocznymi sektorami boiska. Druga para obrońców (2 i 3 z przeciwnej drużyny) gra w bocznych strefach 1 na 1. Dwóch środkowych obrońców kryją napastnika, jeżeli ich drużyna jest w posiadaniu piłki w środkowej strefie w tedy jeden z nich podchodzi do rozegrania piłki (podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu).


       3. Kolejnym rozbudowaniem ćwiczenia było by dodanie podwieszonych napastników(7      i 11). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz