środa, 30 kwietnia 2014

Akademia Orlika cz.10 - Krycie


Zalecenia do krycia indywidualnego:

  1. Identyfikacja – kogo mam kryć(wybrać zawodnika, którego będę krył)
  2. Znaleźć się między przeciwnikiem a bramką
-kontrolować przeciwnika(mieć go przed sobą)
-nie tracić piłki z oczu
-wiedzieć w jakiej odległości jest bramka
3. Dostosować odległość krycia (jeśli piłka daleko od naszej bramki to większy dystans w kryciu, jeżeli bliżej to mniejszy)
4. Ustawiać się bokiem do napastnika – niefrontalnie(pozycja ciała)

Hiszpanie podkreślają, że są to problemy także u dorosłych i dają przykład Rafaela Marqueza grającego w Barcelonie. Podczas straconej bramki przez Barcelonę był on ustawiony tylko do przeciwnika, jego błędem było to, że przy rzucie rożnym skupił się tylko na nim, a stracił z oczu piłkę.COBERTURA – jest to słowo, które dosłownie z hiszpańskiego znaczy krycie(i tak zostało przetłumaczone przez tłumacza wtedy), ale tak naprawdę znaczy POMOC W KRYCIU czy też ASEKURACJĘ.

W piłce nożnej często zawodnicy tłumaczą się…”ja kryłem swojego”. Niestety nie jest to zwykle właściwe wytłumaczenie, bo nie jest wystarczające krycie indywidualne jakiegoś piłkarza. Trzeba kryć jednego, przy okazji asekurując kolegę z drużyny. Goście z Płw.Iberyjskiego podają przykład z meczu Litwa-Hiszpania, kiedy Pique wyszedł ze środka obrony za Litwinem do środka boiska, a ważniejsza była strefa za nim. Drugi błąd popełnili Ramos i Puyol, którzy nie uzupełnili najbardziej wrażliwej strefy i nie zeszli do środka asekurujać Pique. Mogli po prostu podjąć lepszą decyzję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz