środa, 19 marca 2014

Pomeczowa analiza zespołu U17 Granada C.F.

Dnia 11 marca 2014 roku, dzięki uprzejmości Jaime Morente - trenera zespołu U17 mogłem zobaczyć jak przebiega pomeczowa analiza meczu z ostatniego weekendu.
Zawodnicy zebrali się przed treningiem w sali wykładowej tamtejszego AWFu(INEF). Jaime przedstawił prezentację z meczu HUETOR TAJAR-GRANADA 1-2. Przygotował ją w programie LongoMatch. Trwała ona 8 minut 30 sekund. Pokazane były takie sytuacje jak: przejścia ofensywne i defensywne, rzuty wolne w obronie i w ataku, fazy gry defensywnej i ofensywnej oraz sytuacje bramkowe.

Jaime zatrzymywał swoją prezentację mówiąc co było dobrą, a co złą decyzją. Zawodnicy sami czasem się zgłaszali podejmując dialog. Tłumaczyli jak to wyglądało w danym momencie z ich punktu widzenia podczas meczu. Prezentacja była podzielona na dwie połowy. Najpierw wszystkie aspekty analizowane były z pierwszej części meczu, a następnie to samo w drugiej. Po prezentacji trener zapytał zawodników czy jeszcze by coś dodali oprócz tego co było powiedziane, czy coś zauważyli lub coś by poprawili. 

Potem Jaime pokazuje 3 inne filmiki. Zwraca uwagę na zaognioną sytuację, w której o mało co nie dochodzi do bójki. Mówi o zachowaniu kapitana, który uspokaja kolegów. Dodatkowo pyta po co dana osoba włączała się dalej do dyskusji. Omawia zachowanie sędziego, trenerów, "kibiców". Podkreśla, którzy zawodnicy zachowali się stosownie(odeszli na bok, uspokajali) oraz, którzy mogli zachować się lepiej...na przykład nie potrzebnie wdając się w dyskusje. Na pochwałę zasługiwał zawodnik Granady, który został uderzony, ale nie dał się sprowokować. Trener pokazał też bezsens słów osób krzyczących z trybun.

Ogólnie podoba mi się, że trener nie tylko przeanalizował fazy gry, rzuty wolne i sytuacje bramkowe, ale pokazał młodym zawodnikom trudne sytuacje. Pozwolił spojrzeć im na to z boku i ocenić. Podobał mi się dialog między nim a podopiecznymi. Rozmowa i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Pokazanie co jest ważne podczas meczu, a co jest nieistotne(krzyki kibiców) i nieopłacalne(reagowanie na zaczepki, uleganie prowokacji). Nie zabrakło również czasu na śmiech podczas prezentacji z jednej sytuacji. Powiedział również, że on sam nie wstawał z ławki, żeby dyskutować z kimkolwiek - sędzią, kibicami czy zawodnikami. Uznał, że trener nie jest po to, żeby dyskutować i sam chciał zaobserwować jak rozwinie się sytuacja.

Podsumowując...obecność na tej analizie kolejny raz utwierdziła mnie w przekonaniu, że piłka nożna musi być postrzegana całościowo. To nie tylko podania i strzały. To również nie tylko technika, taktyka i współpraca między zawodnikami. To też emocje i wiele innych rzeczy. Wszystko tworzy jedność i musi być postrzegane globalnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz