niedziela, 23 marca 2014

Akademia Orlika cz.5 - Koordynacja w początkowym okresie nauczania
Jak ustawiamy pracę koordynacyjną?

Tak, żeby dziecko nabywało pewne zdolności motoryczne potrzebne w piłce nożnej.

Motoryczność to w naszym przypadku ruchy jakie powinien mieć piłkarz. Powinny mieć one bardzo konkretne cechy. Jest to zupełnie co innego niż w innych sportach jak np. w Lekkiej Atletyce.

Jakie elementy wartości motorycznych występują w futbolu?

  1. Obrót na bardzo małej powierzchni. W prawo, lewo.
  2. Hamowanie, zatrzymywanie się. Jeżeli piłkarz potrafi zrobić szybki zwrot i zatrzymać się to będzie miał dużą przewagę.
  3. Zmiana kierunku
  4. Przyspieszenie – David przypomina tutaj, że niepotrzebne jest być szybkim na 100 czy 50m w piłce nożnej. W dyscyplinie tej biega się krótsze dystanse, a najważniejsze jest przyspieszenie na pierwszych metrach.
  5. Zmiana rytmu
David chce nam tutaj przekazać, że zamiast aplikować zawodnikom ćwiczenia na szybkość: wyścig dwójek po prostej na 40m(co nie występuje w futbolu) to planować wyścig na krótkim dystansie, ale ze zmianami kierunków biegu, obrotami itd.

Przy obniżonych biodrach i będąc pochylonym biegnie się szybciej, łatwiej zrobić zwrot, zmienić kierunek czy zatrzymać się. Kolana również powinny być nisko. W LA kolana wysoko. W piłce nożnej nisko. W LA ręcę pracują przód-tył, natomiast w piłce nożnej powinny być zgięte w stawie łokciowym i podniesione w bok.
Musimy zapomnieć o technice biegu z LA. To całkowicie inna dyscyplina. Nasza dyscyplina opiera się na całkowicie innych zasadach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz