sobota, 15 lutego 2014

Metoda nauczania elementu metodą GAG

Dziękuję bardzo za zaproszenie do współpracy przy tworzeniu treści na stronie Wojtka.  Strona ta staje się powoli portalem codziennego użytku dla trenerów szukających nowych bodźców, trendów jakie panują w piłce nożnej.  Sam niejednokrotnie  z zainteresowaniem przeglądam materiały zamieszczane przez trenerów, którzy współpracują z Wojtkiem. Można powiedzieć młodzi ludzie biorą sprawy w swoje ręce i tym bardziej z optymizmem podchodzę do całego projektu. Nie chciałbym odgrywać roli „powielacza” myśli szkoleniowej.  Będę tutaj przedstawiał mój „know how”, który wykorzystuje w codziennej pracy.


Model nauczania elementu metodą GAG.
Dawno mamy już za sobą czasy, kiedy trener wychodząc na boisko zastanawiał się co dzisiaj będzie robił.  Celowość treningu to główna cecha dobrze przeprowadzonej jednostki treningowej.  W moim przekonaniu, każdy trening, mikrocykl powinien nieść za sobą pewną wartość dydaktyczną. Świadomość dążenia do celu pozwala nam zmotywować zawodniczki do pracy, która zostanie lepiej przyswojona, a trenerowi daje ona narzędzie do egzekwowania elementów, których nauczał. Ktoś kiedyś powiedział „ Wymagaj od swojego ucznia tego, czego go nauczyłeś”. 
Pracując nad wszystkim i niczym  pozbawiamy się możliwość korekty oraz analizy danego elementu i tym samym sami łapiemy się na tym, że nie wiemy czego oczekujemy od swoich piłkarzy i piłkarek.
 Jednostka treningowa powinna być ukierunkowana na nauczanie jednego elementu technicznego bądź taktycznego oraz jednego celu motorycznego. 
Jeśli mamy już wybrany cel treningu możemy skupić się nad metodą jaką chcemy wykorzystać podczas nauki.
Dzisiaj nie będziemy mówić o takich elementach jak:
·        Rozgrzewka
·        Aspekt mentalny
·        Organizacja treningu
·        Aspekt motoryczny podczas jednostki treningowe
Skupimy się na metodzie nauczania!

3-fazowość treningu metodą GAG

 Faza 1  Gra
Przygotowujemy grę, zabawę, która w sposób naturalny zmusza zawodniczkę do podejmowania próby wykonania elementu, który chcemy nauczać podczas jednostki treningowej. Nie instruujemy zawodniczki, to środowisko gry powinno wymuszać  wykonywanie elementu. Rola trenera powinna polegać na obserwacji zachować oraz wychwytywanie elementów, które chciałby poprawić w 2 fazie. W nauczaniu dzieci ta część treningu nazywana jest „fazą swobodnego grania” lub „fazą szaleństwa”

Przykład: Cel Prowadzenie piłki

Gra 1x1 na przeprowadzenie linii końcowych
Podczas gry zawodnik jest zmuszony prowadzić piłkę, nie może podać, nie może strzelić ewidentnie środowisko, zasady gry zmuszają go do wykonywania danego elementu. Daje nam to możliwość obserwacji jego zachowania podczas zabawy oraz dostrzegania błędów które wykonuje.

Faza 2 Analiza
Podczas Fazy 1 trener powinien dostrzec elementy które chciałby poprawić podczas fazy analitycznej.
Przykład: prowadzenie piłki dalszą nogą od przeciwnika( zawodnicy często prowadzili piłkę bliższą nogą do przeciwnika)
Gdy mamy już cel szczegółowy jaki chcielibyśmy podczas treningu doskonalić  to przechodzimy do etapu analitycznego:
·        Pokaz oraz objaśnienie nauczanego elementu oraz zwrócenie uwagi na istotne detale
·        A1 Ćwiczenie bez przeciwnika
·        A2 Ćwiczenie z biernym obrońcą
·        A3 Ćwiczenie z aktywnym obrońcą
Przykład:
·        Metoda pytań i odpowiedzi:
Np.:
Na co musimy zwracać uwagę kiedy mamy piłkę przy nodze?
Kiedy piłka jest bezpieczna przy prowadzeniu piłki przy przeciwniku
Pokaz prawidłowego prowadzenia piłki przy obrońcy który atakuje z boku
·        A1 Prowadzenie piłki  bez przeciwnika z obserwacją otoczenia oraz ze zwróceniem uwagi na prowadzenie piłki  nogą, np. w rzędach
·        A2 prowadzenie piłki z partnerem po jednej ze stron, który biernie towarzyszy przy ćwiczeniu
·        A3 Sytuacja meczowa przy utrudnieniu dla goniącego: ]
np. wyścig kto pierwszy do linii końcowej

Faza 3 Gra
Podczas tej części trener egzekwuje element nauczany w fazie analitycznej. Dopinguje prawidłowe prowadzenie piłki(dalszą nogą od przeciwnika - Faza ta może odbywać się w formie turnieju)
Przykład: gra 1x1 z elementem podania piłki do przeciwnika(element transferu negatywnego)
Przykładowe zasady gry:
·        Punkt zdobywasz kiedy piłką dotkniesz pachołek za linią przeciwnika
·        Przy odbiorze piłki można zdobyć 2 punkty po przeprowadzeniu linii


Oczywiście przykładowa metoda nauczania może mieć mnóstwo modyfikacji, można fazę 1 zacząć w rozgrzewce. Można zacząć ją w szatni analizując mecz ligowy, który odbył się w dniu wcześniejszym. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie celu pod daną grupę, zawodnika. Sukcesem trenera jest fakt, że zawodnik/zawodniczka potrafi ściśle określić pod koniec zajęć czego dzisiaj się uczyła. Oczywiście tutaj był przedstawiony cel techniczny, ale metoda ta doskonale sprawdza się w nauczaniu elementów taktyki.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz