niedziela, 22 grudnia 2013

Zawodnik inteligentny

Za książką "Futbol a la medida del nino vol.2" dla zawodników do 14 roku życia przedstawiam Ci cechy zawodnika inteligentnego, które wyróżnił w niej Horst Wein.

1. Szybko podejmuje decyzje
2. W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania problemu, który zdarza się na boisku w trudnych sytuacjach szybko dostrzega różnorodne alternatywy lub możliwości, ale także zagrożenia.
3. Dysponuje wszystkimi potrzebnymi narzędziami do wykonania jakiejkolwiek opcji, którą wybiera.
4. Wie kiedy przyspieszyć, a kiedy zwolnić tempo. Nadaje odpowiednią prędkość grze.
5. Przez percepcje panuje nad sytuacją i całą przestrzenią i dzięki swojemu poruszaniu się potrafi wykorzystać przestrzeń do przodu, do tyłu, do linii bocznych jak i do środka boiska. Potrafi wykorzystać przestrzeń bardzo wąską jak i szeroką. Zawsze ma czas. Pośpiech i pochopność są dla niego złymi doradcami, ponieważ często powodują błędy.
6. Potrafi przewidywać konsekwencje swoich zagrań w różnych sytuacjach gry. Potrafi wybrać spośród wszystkich możliwych rozwiązań problemu takie, które będzie miało największe prawdopodobieństwo osiągnięcia zamierzonego celu.
7. Stara się zawsze utrzymać równowagę pomiędzy ryzykiem i bezpieczeństwem. Zbyt dużo ryzyka prowadzić może do straty piłki lub przegrania meczu, podczas gdy zbyt dużo gry asekuracyjnej może spowodować, że nie przechyli się szali meczu na swoją stronę. Ma odwagę ryzykować, nie boi się!

8. Wyróżnia się przez zdolność przystosowania się nie tylko do zmiennych sytuacji gry, ale także do rzadkiej charakterystyki swojego przeciwnika, sędziego i swoich kolegów z drużyny, co wymaga od niego dużej elastyczności umysłowej i nie uleganie prowokacji przeciwnika.
9. Wie, że nie może zrobić wszystkiego dobrze. Właśnie dlatego jego wydajność nie obniża się po popełnieniu błędu.
10. Wie kiedy i gdzie podać piłkę i kiedy będzie lepiej ją przytrzymać.
11. Dobrze oblicza(postrzega) przestrzeń do swojego położenia i dystans pomiędzy nim i jego kolegami z drużyny oraz przeciwnikami dzięki doświadczeniom wyniesionym z treningów, z wielu uproszczonych gier, które ułatwiały osiągnięcie wysokiego poziomu obliczania(postrzegania) wzrokowo - ruchowego razem z optymalnym podejmowaniem decyzji
12. Gra w sposób łatwy i prosty. Tylko mistrz potrafi grać w prosty sposób.
13. Już przed przyjęciem i opanowaniem piłki wie jakie będzie jego następne zagranie
14. Używa swojej kreatywności, żeby przynieść korzyść drużynie.
15. Potrafi optymalnie grać bez piłki dając cały czas swoim kolegom możliwość zagrania do niego
16. Myśli i gra mając na uwadze innych oraz używa swoich zdolności do współpracy ze swoimi kolegami z drużyny. Ma świadomość, że gra dla drużyny. Piłkarz, który gra jakby dla samego siebie, bez przynoszenia korzyści dla całej drużyny i nie używa swojej inteligencji do służenia drużynie, nigdy nie odniesie sukcesu, ponieważ dostrzega tylko częściowe aspekty gry lub przyswaja te w ogóle z nią nie powiązane. Często zawodnik, który nie ma na uwadze wszystkich to taki, który jest niezdolny do zrozumienia zależności, które powinny pojawiać się podczas meczu pomiędzy wszystkimi kolegami z drużyny.
17. Często pyta i rozumie swoje błędy. Odpowiednio zapamiętuje lekcje piłki nożnej, które przeżywa.
18. Potrafi odpowiednio dozować swoją siłę w ciągu meczu. Dzięki swojemu doświadczeniu wie doskonale kiedy biec oraz kiedy nie opłaca się tego robić. Nie zużywa sił na darmo.
19. Jest stabilny emocjonalnie. Nie pozwala, żeby stres na niego wpływał, wiedząc, że lęk przeszkadza w skupieniu, percepcji i pogarsza podejmowanie decyzji. To tłumaczy dlaczego wielu zawodników wygląda na zmartwionych czy zakłopotanych w decydujących meczach. Presja "zabiera" inteligencję gry.
20. Stałość w rozwoju, gotowość do polepszania w jakimkolwiek aspekcie swojej osoby w każdym momencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz