niedziela, 8 grudnia 2013

Opis konferencji All About Football


W dniach 9-10 listopada w Warszawie odbyła się konferencja All About Football. Dzięki uprzejmości mojego znajomego trenera Marcina Kordaszewskiego(więcej informacji o nim znajdziesz w zakładce Współpraca) możesz przeczytać opis tego zdarzenia i pokrótce tego, co zaprezentował każdy prelegent! Zapraszam!

All About Football – intensywna konferencja z krótkimi przerwami i długimi wykładami. Idealna dla koneserów piłki nożnej chcących iść z duchem czasu. Wykładowcy z wielu krajów, mówiący z pasją, którzy nie chcieli kończyć swych wykładów. Łączyła ich jednolita wizja szkolenia młodzieży nastawiona na grę i umysł. Mówili tak ciekawie, że nawet te najdłuższe wykłady działały jak kawa, która zabrania nawet na chwilę zmrużyć oko i coś przeoczyć.

Frans Hoek, temat: szkolenie bramkarzy

Frans Hoek rozpoczął wykład od omówienia holenderskiego stylu gry, który skupia się m.in. na dominowaniu w grze, kreatywności, utrzymywaniu się przy piłce, atakowaniu po to, by nie musieć się bronić, natychmiastowym odbiorze piłki. Omówił również 4 fazy gry: atak, przejście z ataku do obrony, obrona, przejście z obrony do ataku. Frans ciekawie scharakteryzował najlepszych trenerów: 1. Otwarci (chcą się uczyć), 2. Pracoholicy (pierwsi na treningu), 3. Zdyscyplinowani na boisku i poza nim.
W części praktycznej zaprezentował fragment gry nauczający budowanie akcji od bramkarza. Frans zaskoczył wszystkich tym, że nie pokazywał ćwiczeń stricte bramkarskich (obrona), ale przedstawił funkcje bramkarza w ataku.

Bill Beswick, temat: siła nastawienia/mentalności

W opinii wielu z uczestników najlepszy wykład. Bill mówił o tym, jak ważna jest mentalność w osiągnięciu sukcesu przez zawodnika, jak budować zespół, jak wyciągać pozytywy z porażek i nie bać się ich, jak uczyć dzieci odpowiedzialności.

Horst Wein – temat: „Game intelligence jako sposób nauczania piłki nożnej”

Stawia przede wszystkim na mózg jako centralny organ decydujący o tym, czy piłkarz jest dobry czy przeciętny. Nauka piłki nożnej poprzez grę, poprzez podejmowanie decyzji, gra na 4 bramki wspierająca kreatywność to główne hasła Horsta.

Albert Vinas – temat: system szkolenia trenerów w Hiszpanii.

Na pierwszy rzut oka rzuca się statystyka, którą prelegent przedstawił: 1500 trenerów UEFA Pro w Katalonii. Lepiej nie mówić, ilu trenerów z tą licencją jest w Polsce… Albert przedstawił kilka gier głównie na utrzymanie się przy piłce z zadaniem dodatkowym.

Michael Bunel – temat: Od podstaw gry do specyficznych ćwiczeń.  Jak nadać sens swojej jednostce treningowej?:

Trener z Francji przedstawił w jaki sposób tworzyć małe gry nauczające zawodników zachowań zgodnych z wizją trenera (np. budowanie akcji, atak skrzydłem). W części praktycznej zaprezentował trening doskonalący fazy przejścia z ataku do obrony i odwrotnie.

Urszula Zdanowicz – temat: urazy w piłce nożnej i ich leczenie.

Pani dr z kamienną twarzą można powiedzieć bezlitośnie przedstawiła statystyki dotyczące urazów piłkarzy, omówiła ich przyczyny oraz leczenie prezentując nam śmiałe zdjęcia z operacji. Co najważniejsze jako doktor nie mówiła o kontuzjach ogólnie, ale wszystko miało związek z piłką nożną. Brawo!


Hugo Vincente – temat: nauka piłki nożnej oraz rozwój techniki piłkarskiej poprzez grę.

W treningu portugalskiego trenera nie ma miejsca na slalomy między pachołkami czy rozgrywanie ustalonych fragmentów gry bez przeciwnika. Cała filozofia zawarta jest w temacie, a wszystko to poparte w części praktycznej rozgrzewką, ćw. 1v1, grą nauczającą wykorzystywanie przestrzeni przez napastnika oraz skrzydłowych.

Christos Papadopoulos – temat: sensomotoryka

– główny środek treningowy w rozwoju podstawowych zdolności motorycznych oraz wspomaganiu stabilności ciała podczas szkolenia sportowego.

Frederic Lipka – temat: wprowadzenie metod dydaktycznych francuskiego ZPN w USA.

W części teoretycznej zapoznał uczestników z rozwojem francuskiego systemu szkolenia młodzieży. W części praktycznej zobaczyliśmy trening poruszania się napastnika w strefie ofensywnej boiska.

Carles Romagnosa Vidal – temat: Metodologia pracy z zawodnikami w wieku 10-14 lat.

Hiszpański trener zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej skupił się na zjawisku percepcji - ukazywał jak powinien ustawiać się zawodnik przed przyjęciem podania, by widzieć jak najwięcej na boisku.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Już jako autor tej strony zachęcam Cię również do pobrania materiałów dydaktycznych z tej konferencji, które znajdziesz na stronie:
http://www.a-a-f.pl/pl/materialy-dydaktyczne.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz