wtorek, 17 grudnia 2013

Integracja

Piłka nożna jest grą zespołową. Czy uważasz zatem, że relacje między zawodnikami są ważne? Mimo tego, że dzieci postrzegają futbol indywidualnie to myślę, że proces integracji jest w drużynie dzięcięcej jak i dorosłej bardzo istotny. Zapraszam do artykułu z serii Moja filozofia!
Często słyszymy w mediach, że drużynie nie idzie, bo nie tworzy zespołu. Coś jest tak jak powinno, bo piłkarze się nie dogadują. Nawiąże od razu do tego co sam powtarzałem swoim zawodnikom. Mówiłem im, że przy takiej ilości osób w drużynie nie jest możliwe, aby wszyscy się lubili. Możliwe i niezbędne jest jednak to, aby wszyscy się szanowali. Swoją drogą szacunek był potem podstawą do budowania więzi i zaufania między chłopcami.

Co da nam sytuacja, w której zawodnicy się szanują, a co więcej lubią?

-lepsze zrozumienie na boisku i poza nim
-lepsza atmosfera
-chęć wzajemnej pomocy na boisku i poza nim
-łatwiejsza praca dla trenera
-umiejętność pracy w zespole

Jak integrować zespół?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przykłady, które zaraz podam są tylko przykładami. Możesz z nich korzystać i inspirować się, ale pamiętaj, że to Ty jesteś trenerem swojej drużyny i możesz wymyślać rzeczy, które wg Ciebie będą adekwatne do danego wieku, dyscypliny i osobowości podopiecznych.

Dla integracji wg mnie świetne są obozy. Tam zawodnicy spędzają czas nie tylko na treningu, ale także podczas posiłków i podczas czasu wolnego.
OBÓZ:
-zmienianie miejsc przy każdym posiłku na stołówce
-spotkania integracyjne
-zadania w grupach(zależnie od wieku mogą dotyczyć analizy bajki, odpowiedzi na proste pytania, a także analizowania fragmentów meczu-swojego lub np.Barcelony)

TRENINGI:
-dobieranie w różne dwójki, trójki(aby nie pracowali ciągle w tych samych zestawieniach)
-przeprowadzać ćwiczenia wymuszające współpracę, np w dwójkach trzeba przenieść piłkę między głowami, plecami, klatkami piersiowymi
-zachęcanie do pochwał innych, nigdy krytykowania
-zachęcanie do pozytywnych gestów(podniesiony kciuk, poklepanie po plecach)
-wspólne rozpoczynanie i kończenie treningu(rozmowa, okrzyk)
-nie dopuścić do sytuacji, w której zawodnicy się wybierają(szczególnie w młodych rocznikach) i na końcu zawsze zostaje najsłabszy

INNE:
-wspólne wyjścia na basen, saunę(odnowa biologiczna)
-wyjścia na mecze, pokazy lub inne wydarzenia, podczas których zawodnicy wspólnie będą się dobrze bawić i będą mieć wspólne wspomnienia
-rozmowy na temat tego jak ważne jest wsparcie kolegów, jak może wpływać na niego krytyka, a jak pochwała od kolegów
-wpajać zawodnikom, że każdy jest ważnym członkiem zespołu

O czym należy pamiętać?

Przy tworzeniu dobrej atmosfery, według mnie na pewno powinieneś pamiętać, aby utrzymywać również odpowiedni poziom dyscypliny. Im bardziej zawodnicy zintegrowani, tym pewniej czują się w grupie i czasem na więcej sobie pozwalają. Muszą znać granicę, która będzie przez wszystkich respektowana. Odpowiednia dyscyplina z kolei prowadzi do tego, że zwłaszcza dzieci czują się po prostu bezpieczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz